Üldkoosolekul digitaalselt allkirjastatud volitus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Üldkoosolekul digitaalselt allkirjastatud volitus

03 Mai 2023, 08:51

Lugupeetud jurist!

Korteriomandi- ja korteriühistuseadus
§ 22. Hääleõigus üldkoosolekul
(2) Korteriomanike üldkoosolekul osalemiseks õigustatud korteriomanike ring määratakse üldkoosoleku päeval enne üldkoosoleku algust.
(5) Üldkoosolekul võib osaleda korteriomanik ise või tema esindaja, kelle esindusõiguse olemasolu on kirjaliku dokumendiga tõendatud.
https://www.riigiteataja.ee/akt/105052022021

Korteriomanike üldkoosolekuks sain neljalt korteriomanikult digitaalselt allkirjastatud volitused. Enne koosoleku toimumist saatsin digitaalselt allkirjastatud volituste failid juhatuse e-postile, printisin volitused A4 paberile ning andsin prinditud volitused enne koosoleku algust KÜ esimehele. Tõestasin koosolekul digitaalsete allkirjade kehtivust, näidates koosoleku protokollijale ning juhatuse esimehele oma arvutist digitaalselt allkirjastatud volitusi ning digitaalsete allkirjade kehtivust. Kahjuks korteriomanike üldkoosoleku juhataja (KÜ esimees) digitaalselt allkirjastatud volitusi arvesse ei võtnud, koosoleku osalejate nimekirja volituste andjaid kirja ei lubatud panna. Meie maja KÜ esimees on seisukohal, et digitaalselt allkirjastatud volitused korteriomanike üldkoosolekul ei kehti, tema arvates peab olema volitusel käsitsi kirjutatud allkiri, mitte digitaalselt allkirjastatud allkiri.

Kas KÜ esimehel on õigus korteriomaniku esindusõigust mitte arvestada, kuna antud volitus on digitaalselt allkirjastatud?

Re: Üldkoosolekul digitaalselt allkirjastatud volitus

03 Mai 2023, 16:21

Tere

Seadus, millele Te viitate, näeb üldkoosolekul esindamiseks ette kirjaliku volikirja vormi. Tsiviilseadustiku üldosa seadus https://www.riigiteataja.ee/akt/120062022033?leiaKehtiv § 80 lg 1 on sätestatud, et tehingu kirjaliku vormiga loetakse võrdseks tehingu elektrooniline vorm ja lg 2 täpsustab, et elektroonilise vormi järgimiseks peab tehing:
1) olema tehtud püsivat taasesitamist võimaldaval viisil ja
2) sisaldama tehingu teinud isikute nimesid ja
3) olema tehingu teinud isikute poolt elektrooniliselt allkirjastatud
Seega ei saa KÜ juhatus keelduda arvestamast digitaalselt allkirjastatud volikirjaga, mis on saadetud neile e-posti teel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta