Mida teha, kui pank on lõpetanud eluasemelaenu lepingu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mida teha, kui pank on lõpetanud eluasemelaenu lepingu

25 Sept 2012, 18:43

Võtsin 2006 aastal eluasemelaenu, eluase on tagatis ja veel lisatagatis. Lisatagatis on müügis algusest peale, kuid tänaseks on kinnisvara hinnad langenud. Nüüd ütles panga krediidihaldur, et kuumakse tuleb 800 euri. Kuna ei ole suuteline sellist kuumakset maksma, siis pank ütles laenulepingu üles ja nõudis ka eluaseme (laenutagatis) müüki panemist nende poolsete tingimustega. Eluaseme turuväärtus, seega müügihind on veerand laenusummast. Mida saan ma teha, et ei peaks oma kodu maha müüma? Mõlema tagatise müügiga katan ainult pool laenusummat. Ülejäänud võlga pean edasimaksma ja elama kuuse all.

Re: Mida teha, kui pank on lõpetanud eluasemelaenu lepingu

30 Sept 2012, 23:05

Tere,
Kui hüpoteegiga tagatud nõuet ei täideta, on hüpoteegipidajal (pangal) õigus nõuda sundtäitmist täitemenetluse seadustikus sätestatud korras.
Selleks, et kodu mitte ära müüa, on vaja leida pangaga kompromiss laenujäägi tagastamise osas. Kui see aga on võimatu, siis on ehk abi võlgade ümberkujundamise menetlusest. Võlgade ümberkujundamise menetluses võimaldatakse võlgnikule rahaliste kohustuste (isiklike võlgade) ümberkujundamist kohustuse täitmise tähtaja pikendamise, osadena täitmise või kohustuse vähendamise teel. Tulemus aga sõltub konkreetselt Teie varalisest olukorrast ja panga esitatud nõuetest. Täpsemalt saab lugeda seadust siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/106122010001. Kui aga laenujääk on selline, mille tagastamine on Teie varalise olukorra puhul püsivalt võimatu (peale tagatiste müümist), siis on võimalik kaaluda pankrotimenetlust ja võlgadest vabastamist. Lisaks on eluaseme puudumisel võimalik pöörduda abi saamiseks kohaliku omavalitsuse poole.
Seda saab aga otsustada konkreetsete asjaolude ja dokumentide alusel, seetõttu tuleks lahenduse leidmiseks pöörduda õigusnõustamisele /vähekindlustatud isikud saavad pöörduda õigusabi saama SA Õigusteenuste Büroosse, vt www.otb.ee).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta