Ühte vlgnevust nõuavad sisse kaks inkassofirmat

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühte vlgnevust nõuavad sisse kaks inkassofirmat

06 Mär 2013, 22:19

Tere
Mure järgmine. Kunagi sai võetud kiirlaen, mida hakkas tagasi nõudma Svea Inkasso.
Septembris 2012 andis kiirlaenufirma aga võla uuele inkassole - XX OÜ. Viimasega vormistasin maksegraafiku, mida olen ka kenasti täitnud.
Siiani saan aga kirju eelnevast inkassofirmast(Svea), kes minult sama võlgnevust sisse nõuab ja ähvardab kohtuga. Öeldi, et makske ära võlausaldaja kulud ning sissenõudekulud, niikauaks kogu võlg jääb üles. Kui nendepoolseid arveid vaatan, siis iga kuuga nõuded suurenevad.
Kas mul lasub tõesti kohustus maksta ühe võlgnevuse pealt kahele inkassofirmale samaaegselt sissenõudekulusid?
Kas mul on õigus paluda Svea Inkassol mulle esitada arve omapoolsete kulutustega selle seisuga, mil asi anti üle XX OÜle? Kas õigus paluda, et nad tühistaksid mulle esitatud nõuded, mis on kogunenud alates sügisest.

Re: Ühte vlgnevust nõuavad sisse kaks inkassofirmat

12 Mär 2013, 17:17

Tere,

Vastuse andmiseks oleks vaja tutvuda konkreetsete dokumentidega ja nõuete sisuga, et selgitada, kas inkassol on õigust (nõutud ulatuses) esitada nõue sissenõudekulude osas.
Võlaõigusseaduse § 113 lg 5 ütleb, et sõltumata viivise maksmisest võib võlausaldaja nõuda võlgnikult viivitusest põhjustatud mõistlike võla sissenõudmiskulude (nt kasutatakse inkassofirma teenuseid) hüvitamist.
Ilmselt on Teil olemas dokumendid, milles teatatakse Teile võlausaldaja poolt nõude loovutamisest või volituse andmisest võla sissenõudmiseks, sh uuele inkassofirmale. Nende sisuga tasuks tutvuda. Kuna täidate kohustust juba vastavalt Teile edastatud teabele uuele sissenõudjale või võlausaldaja esindajale, siis võib sellekohase teate edastada ka eelmisele inkassofirmale (st puudub alus täita sama kohustus eelmisele inkassole, tuginedes võlausaldaja poolt esitatud teabele).
Viitate ka põhinõudest mitu korda suuremale viivisele – kui sellist viivist nõuab ka praegune inkasso, siis teadmiseks, et teatud juhtudel võib nõuda viivise vähendamist – kui see on ebamõistlikult suur. Kui Te ei leia võlausaldaja (või tema esindajaga) kokkulepet ja soovite keelduda nii suure viivise maksmisest ning seetõttu nõue antakse kohtusse, siis tuleb kostjal esitada kohtule vastav taotlus ning kohus võib viivist vähendada mõistliku suuruseni, arvestades eelkõige kohustuse täitmise ulatust kostja poolt, teise lepingupoole õigustatud huvi ja lepingupoolte majanduslikku seisundit (kohustuse täitmise ulatust ja oma majanduslikku seisundit tuleb kohtule ka tõendada).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta