Menetluskulud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Menetluskulud

20 Mär 2013, 14:57

Mul on probleem seoses sellega, et võtsin hiljuti kohtus oma hagi tagasi, mis olin esitanud juriidilise isiku vastu kindla põhjusega. Kohus määras mulle vastaspoole menetluskulud 400 eurot. Sellest on möödas juba peagi kuu, aga keegi pole mind informeerinud sellest, et kuidas ja kuna maksta. Ise olen maksejõuetu, üksi väikest last kasvatav ema, seega probleem oleks nagunii selle maksmisega kuna peaksin vaikselt pisisummasid panema kõrvale lapse elatisrahast. Olen hetkel tööd otsiv isik ning lapsel puudub lasteaiakoht. Kas oleks üldse võimalik kuidagi vaidlustada seda maksmist, kui mul nagunii pole millestki maksta? Kuidas üldse mulle teada antakse kohtukulude maksmisest või oodatakse minu poolset reageerimist mõne seaduse alusel? Ettetänades!

Re: Menetluskulud

26 Mär 2013, 23:53

Tere,

Tsiviilkohtumenetluse seadustiku (§ 168 lg 4,5) kohaselt, kui hageja loobub hagist või võtab selle tagasi, kannab ta kostja menetluskulud, välja arvatud juhul, kui ta loobub hagist või võtab selle tagasi seetõttu, et kostja on nõude pärast hagi esitamist rahuldanud.
Kui hageja loobub hagist või võtab selle tagasi seetõttu, et kostja on pärast hagi esitamist tema nõude rahuldanud, kannab kostja hageja menetluskulud.
Küsimuses toodu asjaoludest võib järeldada,et küsija on saanud kohtulahendi, millega kohus jättis menetluskulud küsija kanda ning määras ka hüvitatavate menetluskulude rahalise suuruse. Kui see lahend on jõustunud, siis tuleb asuda täitma kohtulahendit nii, nagu selles on ette nähtud. Kas menetluskulude jaotuse/ rahalise kindlaksmääramise osas oleks (olnud) vaidlustamiseks alust, sõltub asjaoludest – neid on aga vastamiseks paraku küsimuses toodud liiga napilt. Samuti tuleks välja selgitada, kas vaidlustamine on veel ajaliselt võimalik (kohtulahendis on toodud vaidlustamise tähtaeg, mida tuleb järgida, vastasel juhul lahend jõustub ja see saab täitedokumendiks, mille alusel on võimalik algatada täitemenetlus, mis omakorda tähendab täitekulude lisandumist).
Soovituslik oleks pöörduda viivitamatult koos dokumentidega isiklikule konsultatsioonile õigusnõustamisele, et selgitada välja vaidlustamise võimalus (NB! mitte mööda lasta vaidlustamise tähtaega), menetluskulude maksmine osamaksetena, täitmise ajatamine vms. Vähekindlustatutele mõeldud õigusabi kohta saab infot siit: http://www.juristaitab.ee/KKK/kohtusse- ... -isikutele.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta