Laenudest vabanemine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Laenudest vabanemine

01 Sept 2014, 22:16

Tere,
mul on praegu väga raske majanduslik olukord. Soovin infot ja võimalikke lahendusi erinevate laenude ja võlgadega toime tulemiseks. Alustan sellest, et meie pere laenude nõiaring sai alguse umbes 8 aastat tagasi, kui minu abikaasast sai kasiinosõltlane. Praegu on olukord selline, et minu nimel on kinnisvara tagatisel võetud pangalaen 30 aasta peale ja väikelaen. Väikelaenu lubas abikaasa ise tasuda. Hiljuti tuli välja, et aasta jooksul pole sentigi tagasi makstud, viivised jooksevad ja maja ähvardab sundmüük. Kinnisvara on küll soetatud abielu jooksul, aga mina sain selle kinkelepinguga, seega pole see ühisvara ja need suured kohustused on minu kanda. Meil on kolm alaealist last. Mul on kindel plaan abielu lahutada, et päästa ennast ja lapsi sellest nn mustast august, kuhu mees on vajunud. Kohustused aga jäävad ja käivad mul ilmselgelt üle jõu. Lisaks on mul võetud veel väiksemaid laenusid, millest üks on üleval ka maksehäireregistris. Õnneks olen kõik neid suutnud siiamaani jõudumööda tasuda. Ükski võlgnevus pole jõudnus kohtuni. Kohustuste kogusumma suurusjärk on umbes 45 000 eurot. Kinnisvara on küllaltki uus, ehitatud 2007.a., turuväärtus umbes 100 000 eurot. Olen noorima lapseda praegu kodune, emapalk lõpeb paari kuu pärast. Lasteaiakoht vabaneb lapsele alles järgmisel sügisel. Seega ei saa ma ka tööle naasta. Igakuine sissetulek kaob paari päevaga laenude ja arvete tasumiseks. Söögirahaks ei jää praktiliselt midagi järgi. Ka laenumakseteks jääb tegelikult raha puudu. Pangale olengi juba ühe kuumakse võlgu jäänud. Hiljuti leidis abikaasa interneti vahendusel ühe laenuvahendaja firma, kellega olen viimased paar nädalat püüdnud olukorrale lahendust leida. Tema leidis firma, kes on nõus kõik minu kohustused refinantseerima, et jääks ainult üks suur kohustus. See vahendaja soovis sõlmida käsunduslepingu, et tema vahendusel saan oma laenud refinantseeritud. Vahendustasu oleks 20% laenusummalt, millest 500 eurot oleks kohe vaja talle tasuda. Et ta peab tulema laenu tagatiseks olevat kinnisvara pildistama rendiautoga ja muud väiksemad kulud, mis saaks selle 500 euroga kaetud. Minu mure on selles, et kõik see asi tundub kahtlane. Samas olen ma täiesti meeleheitlikus olukorras. Ütlesin, et mul ei ole seda 500 eurost ettemaksu kuskilt võtta. Siis pakuti välja lahenudseks, et vahendaja leidis teise firma, kes saaks mulle anda 500 eurose laenu, mille saaksin pärast suuremast summast kohe tagasi maksta. Vaja oli täita laenutaotlus, kus laenusumma sai mugavalt lasta kanda kohe selle vahendajafirma kontole, ometigi laen oleks olnud minu nimel. Enne isikutuvastamist selgus ikkagi, et minu kohta maksehäireregistris oleva info põhjal ei saa mulle väikelaenu anda. Vahendaja sõnul pean selle summa ikkagi ise kuskilt leidma. Samas see refinantseerimiseks vajaminev suur summa on juba nn broneeritud ja kindel asi. Ma saan kõike seda siin kirja pannes ise ka aru, et see asi on ikka väga mäda. Palun Teie arvamust, kuidas edasi toimida? Olgu öeldud veel, et see käsundusleping sai ka allkirjastatud (minu poolt digitaalselt, vahendaja poolt arvutisse skänneeritud paberlepingul).

Re: Laenudest vabanemine

02 Sept 2014, 15:30

Tundub, et Te olete ennast mässinud afääri, mis võib lõppeda Teie elamu ehk siis hoonestatud kinnistu müügiga kõigi Teie kohustuste katteks. Kui vahendustasu on 20% laenusummalt, siis ju Teie kogu laen suureneb 20% võrra. Te peaksite allkirjastatud käsunduslepingu üles ütlema ja püüdma siiski ise läbi rääkida pankadega, et saada maksepuhkust või väikelaenude ja kiirlaenude puhul kokku leppida talutavad maksegraafikud. Praeguses olukorras olete ju suurendanud oma kohustusi viiendiku võrra. Keegi ei harrasta laenude puhul heategevust. Laene võttes pidite ju endale aru andma, et laenud ei ole kingitus vaid need tuleb tagastada koos intressidega. Teie olukorras on ainsaks võimaluseks läbi rääkida pankade ja firmadega, kust Te olete laenu võtnud. Kui Te suudate pikaajalise laenu kontrolli all hoida, siis loodetavasti ei asuta Teie elamut müüma.

Laenudest vabanemine on võimalik ainult läbi nõude aegumise või kui võlausaldaja loobub oma nõudest.


Vastas Vambola Olli.

Vasta