Inkasso kui raisakotkas

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Inkasso kui raisakotkas

27 Jaan 2015, 13:44

Kas inkasso töötajal on mingisugune kohustus teavitada võlgnikut nt mittemaksmises või siis maksetähtaja ületamises?
Probleem siis selles, et inkassost saadeti kiri- et ma ei reageeri nende poolt saadetud teadetele ja ähvardatakse et asi läheb kohtusse. Käsi südamel, ma pole mingisuguseid teateid saanud- ei meilile, telefonile. Ja kirjutasin neile tagasi seda sama öeldes. Nemad vastasid, et neil polegi kohustust seda teha. Siis helistasin firmasse, rääkisin ka seal murest. Mingisugust vastust probleemile ei saanud vaid et olete võlgu ja kuidas nüüd maksate? 3 kuud pole nad mind teavitanud ega hoiatanud ja selle ajaga on tiksunud ka suur viivis kaela. Tekib täiesti tunne nagu meelega ei teavitata et siis jälle raha juurde saada.

Kas minul kui normaalsel inimesel on mingisugust õigust, et käitutakse nende poolt valesti ja kuidas edasi tegutseda. Võlg muidugi tuleb maksta ja ma ka maksan selle. Aga lihtsalt ma pole nõus seda viivist maksma mis mu võlale otsa läks tänu sellele, et keegi ei teavitanud mind mitte maksmises.

Re: Inkasso kui raisakotkas

28 Jaan 2015, 08:32

Teil oli ilmselt võetud laen, kas siis kiirlaenufirmast või pangast. Tavapraktika on, et kui laenaja on korratu ja ei tagasta laenu tähtaegselt st rikub lepingut, siis annavad võlausaldajad nõude üle inkassofirmadele. Eeldatakse, et laenusaaja on teadlik oma kohustustest laenu tagastamisel ja laenajat teavitataks tavaliselt siis, kui tekib võlgnevus ja laenaja ei järgi laenu tagastamisel graafikut. Laenu saajat teavitatakse enamasti ka nõude loovutamisest inkassofirmale.
Võlaõigusseaduse (VÕS) § 164 lg 1 kohasel võib võlausaldaja oma nõude võlgniku nõusolekust sõltumata anda lepingu alusel tervikuna või osaliselt üle teisele isikule (nõude loovutamine). Nõuet ei või loovutada, kui loovutamine on seadusest tulenevalt keelatud või kui kohustust ei saa selle sisu muutmata täita kellelegi teisele kui senisele võlausaldajale. Antud juhul ongi võlausaldaja nõude loovutanud inkassofirmale ja seda ilmselt Teie poolt lepingu rikkumise tõttu. Võlaõigusseadus ei kohusta võlausaldajat teavitama võlgnikku nõude loovutamisest. Kui võlgnik täitis kohustuse nõude loovutanud võlausaldajale ja ta ei teadnud ega pidanudki kohustust täites nõude loovutamisest teadma, loetakse, et ta on kohustuse täitnud õigele isikule. Inkassofirma ei ole Teie suhtes käitunud valesti. Kui võlausaldaja loovutas nõude, siis läksid inkassofirmale üle kõik õigused tulenevalt Teie poolt sõlmitud laenulepingust. Teil tuleks üle vaadata sõlmitud laenuleping ja veenduda, millistel puhkudel ja millest on lepingust tulenevalt võlausaldajal kohustus Teid teavitada. Kindlasti tuleneb lepingust Teie kohustus laen tähtaegselt tagasi maksta. Kui Teil tekkisid raskused, oleksite pidanud Teie sellest võlausaldajat teavitama.


Vastas Vambola Olli.

Vasta