Erinevad täitemenetlused ühe täituri kätte

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Erinevad täitemenetlused ühe täituri kätte

09 Juun 2015, 15:26

Tervist, oleks küsimus selle kohta, et kas on võimalik kõik täitemenetlused koondada ühe KT kätte. Hetkel on lahtised toimikud 6 erineva KT käes ja pole võimalik kuidagi saavutada maksegraafikut ega alustada võlgade tasumist. Oleksin valmis kirjutama kinnisvara enda nimele, et see siis oksjonil maha müüa. Aga see eeldab seda, et ma saan ühe KT-ga kokkuleppele alghinna osas.

Re: Erinevad täitemenetlused ühe täituri kätte

11 Juun 2015, 20:20

Täitemenetluse seadustiku (TMS) § 23 lg-st 1 tulenevalt üldjuhul viib kohtutäitur täitemenetluse läbi sissenõudja avalduse (ehk täitmisavalduse) ja täitedokumendi alusel. Seega on sissenõudjal otsustada, kellele (vastavas piirkonnas tegutsevatest) kohtutäituritest ta oma täitedokumendist tuleneva nõude täitmisele annab.

Võlgnikul puudub võimalus kohtutäiturit valida või vahetada (va TMS §-s 9 reguleeritud kohtutäituri taandamine).

Pealegi kokkulepe võlgnevuse tasumise ajatamiseks (maksegraafikuks) tuleb saavutada mitte kohtutäituri(te)ga vaid oma sissenõudjatega. Seega ei ole ajatamise osas takistuseks Teie kohustusi menetletavate kohtutäiturite arv, vaid pigem Teie sissenõudjate arv. Jääb arusaamatuks, mis moodi asjaolu ei Teie kohustused on mitme kohtutäituri menetluses takistab Teid alustada võlgade tasumist; et võlga tasuda ei pea kohtutäituri käest selleks nõusoleku küsima, vaid tuleb lihtsalt kanda võlgu olevat summat kohtutäituri dokumentides märgitud arveldusarvele.

Ekslik on ka arusaam, et kinnisvara alghinna osas tuleb (on võimalik) saavutada kokkulepet kohtutäituriga. Täitemenetluse seadustiku (TMS) § 74 lg 3 kohaselt arestitud asjad hinnatakse võlgniku ja sissenõudja kokkuleppel. TMS § 74 lg 4 järgi kui võlgnik ja sissenõudja ei saavuta asjade hindamises kokkulepet, samuti kui vähemalt üks nendest ei ole arestimise juures, hindab vara kohtutäitur. TMS § 74 lg 5 kohaselt kohtutäitur lähtub asja hindamisel selle harilikust väärtusest, arvestades muu hulgas asja koormavaid kolmandate isikute õigusi ja nende võimalikku lõppemist. Seega kohtutäitur määrab vara hinda lähtuvalt vara tegelikust väärtusest mitte võlgnikuga kokkuleppel.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta