võlgnevus.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

võlgnevus.

30 Juul 2015, 18:13

Mul selline küsimus, et võtsin kunagi panga laenu ja jäin maksmisega jänni. Nüüd sellet möödas 7 aastat, millal viimane kiri tuli, aga ei tea, kuhu maksmagi pean ja maksehäires on summa 3200-12600 euri. Et kas ma saan seda kuidagi tühistada kuna sellest nii kaua aega möödas juba ja keegi pole kirja ega midagi saatnud? Pangaarved on lahti ja kõik toimib, aga maksehäires olen üleval. Ja kas kohtutäitur saab mu arve sulgeda nii, et võtab mul arvelt kõik maha ja alles siis teatab, et arve on arestitud?

Re: võlgnevus.

31 Juul 2015, 09:58

Panga nõue Teie vastu on aegunud ja sellepärast ei ole pank ilmselt pöördunud Teie vastu hagiga kohtusse, aga on Teid palunud võlgnikuna registreerida makshäirete registris. Kui Te soovite võla tasuda, siis peaksite vahetult pöörduma panga poole ja loodetavasti, kui olete võla tasunud, siis on laenu andnud pank nõus taotlema Teie kustutamist maksehäirete registrist.
Tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 142 lg1 sätestab, et õigus nõuda teiselt isikult teo tegemist või sellest hoidumist (nõue) aegub seaduses sätestatud tähtaja (aegumistähtaeg) jooksul. Pärast nõude aegumist võib kohustatud isik keelduda oma kohustuse täitmisest. Kuna Teil on tegemist tavalise võlanõudega, siis on nõude aegumise tähtaeg kolm aastat, kui Te ei ole tahtlikult kõrvale hoidnud võla tasumisest. Tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on kolm aastat (TsÜS § 146 lg 1). Aegumistähtaeg algab nõude sissenõutavaks muutumisega.
Kohtutäitur saab arestida Teie arve, kui on olemas jõustunud kohtulahend Teilt võla välja mõistmiseks. Kohtutäitur arestib esmalt Teie arve ja teavitab Teid sellest, sest selline kohtutäituri otsustus on vaidlustatav. Kui arve on arestitud, teatab kohtutäitur Teile ühtlasi, millise kohtulahendi alusel või muul alusel on Teie arve arestitud ja teeb ettepaneku võlgnevuse tasumiseks.


Vastas Vambola Olli.

Re: võlgnevus.

31 Juul 2015, 12:52

tere. Siis ma pean pöörduma panka, et pank mind maksehäirest maha võtaks kuna see nõue on aegunud?
Ja siis loetakse see lõpetatuks? Ja mul selline küsimus veel, et kas inkasso firmal on õigus nõuda meeldetuletustasu?

Re: võlgnevus.

03 Aug 2015, 10:50

Eelnevas vastuses on selgitatud, et kui Te võla tasute, siis ilmselt nõustub pank Teid kustutama Maksehäireregistrist. Kui Te aga asute selgitama, et nõue on aegunud ja Te ei nõustu maksma, siis ilmselt Teile laenu andnud pank ei nõustu kustutama Teid Maksehäire registrist. Nõude aegumine tähendab, et Te saate kohtus viidata nõude aegumisele ja taotleda hagi rahuldamata jätmist sel motiivil.
Maksehäireregistrisse kantud info eraisiku kohta säilib 3 aastat pärast maksehäire lõpetamist (ehk võlgnevuse täielikku tasumist). Erandiks on krediidiasutuste poolt sisestatud eraisikute maksehäired, mida hoitakse pankadele nähtavad 5 aastat pärast maksehäire lõpetamist. Maksehäireregistri ametlik haldaja on AS Krediidiinfo.
Võlaõigusseaduse § 1131 lg 1 kohaselt, kui võlausaldaja võib nõuda viivist, võib ta nõuda võlgnikult võla sissenõudmiskulude hüvitamist summas 40 eurot.


Vastas Vambola Olli.

Vasta