Täiturite tegevus ja tegevusetus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Täiturite tegevus ja tegevusetus

21 Juun 2016, 14:35

Tere,

Minul trobikond küsimusi ja selgitusi.

Nimelt paar aastat tagasi kaotasin töö vigastuse tõttu. Olin ligi aasta tööta kuigi aktiivselt peale vigastusest taastumist otsisin tööd. Kohustused oli aga võetud ennem kui vigastus juhtus.
Kuna kohustusi ei saanud täita ja need kelledele oma maksekohustusi täita ei saanud neid minu probleemid ei huvitanud esitasid nõuded kohtusse.
Kohus tegi otsused ja edastas täitekäsud kohtutäituritele.

* Kaja Lilloja:Täiteasi 195/2014/4883 (Nõue: 1214,72 eur)
* Kudu Hille: Täiteasi 035/2014/1155 (Nõue: 433,49 eur)
* Feinman Kristiina: Täiteasi 034/2016/462 (Viivistasu: 16,41 eur)
* Feinman Kristiina: Täiteasi 034/2016/464 (Nõue: 68,76 eur)
* Feinman Kristiina: Täiteasi 034/2016/497 (Nõue: 68,76 eur)
* Sepp Risto: Täiteasi 027/2016/809 (Nõue: 68,76 eur)
* Pink Arvi: Täiteasi 024/2014/1334 (Nõue: 45,20 eur)
* Priit Peeter: Täiteasi 023/2014/1643 (Nõue: 55,76 eur)
* Vilipus Elin: Täiteasi 022/2014/6216 (Nõue: 515 eur)
* Lilloja Kaja: Täiteasi 195/2014/4883 (Nõue: 1464,72 eur)
Enamus nõuetest on tasutud. See on kokku juba 2486,86 eur
Viimane nõue mis on hetkel üleval on * Lilloja Kaja: Täiteasi 195/2014/4883 (Nõue: 1464,72 eur)

Sellest on hetkeseisuga tasutud enamus ja jääk on 120,35 eur

Enamus täituritega oli mul kokku lepitud maksegraafikud.
Paraku haigestusin Aprillis ja kuna Eesti Vabariigis on haigekassa paras naljanumber oli minul ka palk mille sain Aprlli kuu eest (makstakse mai alguses) väiksem kui palk muidu olema peaks. Lisaks paar päeva ennem tuli lagedale 3 trahvi nõuet aastast 2014 millest ma i teadnud mitte midagi.
Need võeti samuti samal kuul otrse pangast maha
* Feinman Kristiina: Täiteasi 034/2016/462 (Viivistasu: 16,41 eur)
* Feinman Kristiina: Täiteasi 034/2016/464 (Nõue: 68,76 eur)
* Feinman Kristiina: Täiteasi 034/2016/497 (Nõue: 68,76 eur)

See põhjustas aga olukorra, et ma ei saanud kokku lepitud maksegraafikuid tasuda.
Täiturid saatsid nõude kohta tööjuurde, et töötasust peetakse kinni summa ja sama asja kohta edastati nõue ka panka.
Palgast võeti summad maha niiaplju kui saadi ja jääk jäi üles.

Juhtus aga nii, et kuu keskel sain aga ebameeldiva uudise.
Tööleping öeldi üles.
Poole kuu palk (see mis ma Mais töötasin) kanti arvele töölepingu üles ütlemisest järgneval päeval.

Täitur võttis kogu summa aga maha.
Seadus aga nõuab mu teada jätta elatusmiinimumi arvele.
Sest see summa kuulub nii öelda mai kuu palka mida oleks muidu väljastatama pidanud juuni alguses vastavalt töö lepingule mis mul ettevõttega oli.

Saatsin ka täituri haldurile e-maili koos panga konto väljavõttega kus palusin elatusmiinimumi tagastamist.
Selle peale aga sain vastuseks:

Tere

Nagu nähtub ka Teile 20.05.2016. a edastatud arestimisaktide koopiatest, siis on kohtutäitur Teie pangakonto arestimisel jätnud Teile kasutamiseks miinimumpalga ulatuses vahendeid AS-s SEB Pank. Samuti nähtub Teie edastatud fotodelt, et Teil on lisaks käesolevale täiteasjale seatud varasemast pangakontole arestid ka teiste kohtutäiturite poolt, seega laekub kohtutäitur Kaja Lilloja ametikontole vaid see osa, mis jääb üle pärast varasemalt seatud arestimisaktide nõuete rahuldamist.

Juhul kui Teile on tehtud korraga väljamakse mitme kalendrikuu palga ulatuses ning soovite taotleda arestist laekunud raha osalist tagastamist sellest tulenevalt, peate selleks esitama kohtutäiturile hiljemalt 31.05.2016. a digitaalselt allkirjastatud avalduse, enda pangakontode väljavõtted käesoleva kalendrikuu kõigi tehingute kohta (sobib nii internetipangast kättesaadav pdf-formaadis väljavõte kui pangakontorist pangapoolse kinnitusega väljavõte paberil) kui ka tööandja tõendi palga väljamaksmise kohta, milles kajastuks info, mis kuude eest ja mis ulatuses Teile väljamakseid tehti.

Minul ei ole endiselt tööandjalt mitte midagi nõuda. Panga konto väljavõttes on selgiutusena ettevõte kirjutanud lõpparve
Olgu sellest ei soovinud täitur aru saada, et see oli lõpp arve. ja sain vastuse:
Tere

Teie kirja manusesse on lisatud ainult pangakonto väljavõte, palun esitada ka ülejäänud puuduolevad dokumendid hiljemalt tänase päeva jooksul.

Esiteks mul ei õnnestunud samal päeval saata nende nõutud kirja. Nägin seda kirja alles paar päeva hiljem.
Sellepeale saatsin mina kirja:
Mai kuu alguses tulnud palk millest mul ei õnnestunud igakuist makset teha, sest teised täiturid võtsid summa maha mis omakorda põhjustas olukorra, et mul ei õnnestunud osamakset maksta. See loomulikult teid aga ei huvitanud.
Saatsin teile küsimuse, kas edastasite minu soovi taastada maksegraafik ettevõttele kellele ma võlgu olen sellele küsimusele te ei suvatsenud vastata.
Teie tühistasite makse graafiku ja arestisite konto
25.05.2016 - Lõpetati minul tööjuures töö leping.
26.05.2016 - Kanti lõpp arve summa minu panga kontole. (Lõpp arve sisaldas mai kuus töödatud päevade tasu + saamata jäänud puhuse rahad.)
Teie võtsite arvelt 1094,37 eurot jättes arvele 45 eurot
Selle toiminguga ei jätnud te isegi mu kontole elatusmiinimumi
Elatusmiinimumi kohta esitasin ma oma eelmises kirjas ka avalduse. (Avalduse, et palun vabastada elatusmiinimum ja tagastada summa minu arvele)
Saatsin teile panga konto väljavõtte (digitaalselt allkirjastatud) mille peale hakkate teie nõudma kirja minu endiselt tööandjalt (läbi minu), et ma ei ole saanud muid hüvesid.
Mina seletan teile, et mul ei le mitte mingisugust sidet minu endise töö andjaga. Läksime laiali tülis.
Seletasin etile ära, et elatusmiinimum mis peaks olema minul kätte saadav järgmisest kuu algusest (ehk homsest) seda ei ole.

lisasin ka manused kus tõin eraldi välja kus mis on maha võetud ja saatsin samuti ka töölepingu üles ütlemisest koopia.
Seni ei ole elatusmiinimumi tagastatud ja ainuke vastus mille sain oli see:

Tere

Juhul kui Teil on lisaks käesolevale võlgnevusele nõuded ka teiste kohtutäiturite menetluses, siis selleks et välistada pangakontode ja vara arestimist, oleksite pidanud ka kõigi teiste täituritega ühendust võtma ning proovima saavutada maksegraafiku kokkulepe ka ülejäänud nõuete tasumise osas. Asjaolu, et olete ühes täiteasjas graafiku kokkuleppe sõlminud, ei tähenda, et teiste nõuete osas samaks ajaks täitemenetluse läbiviimine peatatakse ning arestimistoimingute tegemine ülejäänud nõuete suhtes poleks seetõttu lubatud. Kohtutäituril on seadusest tulenev kohustus täitetoimingute viivitamata läbiviimiseks juhul kui võlgnevust vabatahtliku täitmise tähtaja jooksul ei tasuta.

Täitemenetluse alustamisel on Teile kohtutäituri poolt edastatud täitedokumendid, sh ka täitmisteate, milles on mh selgitatud võlgniku kohustust teavitada esimesel võimalusel kohtutäiturit tema krediidiasutusest, kus võlgnik soovib kasutada seadusega ettenähtud mittearestitavat sissetulekut. Seega oleksite pidanud taoliste olukordade vältimiseks igat kohtutäiturit eraldi teavitama nimetatud asjaoludest võimaluse korral juba täitmisteate kättesaamisel. Juhul kui saite enda suhtes läbiviidavast täitemenetlusest teada alles pärast kontode arestimist, siis on Teil õigus kolme tööpäeva jooksul alates arestimisakti alusel kinnipeetud summade kohtutäituri ametikontole laekumisest esitada kohtutäiturile vastavasisuline avaldus mittearestitava miinimumi jätmise ja kinnipeetud summade tagastamise kohta.

Samas ei välista nimetatud asjaolud Teiepoolset kohustust tasuda juba varasemalt kokkulepitud maksegraafiku alusel osamakseid käesolevas täiteasjas. Maksegraafiku kehtivuse eelduseks on kokkuleppest korrektne kinnipidamine. Täitemenetluse seadustik ei sisalda õigusnormi, mille kohaselt oleks sissenõudja kohustatud võlgnikule võimaldama tasumist maksegraafiku alusel. Samuti ei tähenda maksegraafiku võimaldamine ka kokkuleppe sõlmimiseni teostatud täitetoimingute tühistamist ega korduvate graafikute koostamist kui eelnevatest kokkulepetest ei ole tähtaegselt kinni peetud. Käesoleval juhul on Teile graafiku alusel tasumist võimaldatud juba mitmel korral, sh on Teid ka eelnevalt teavitatud, et õigeaegselt mittetasumise korral kaotab kokkulepe kehtivuse ja täitemenetlus jätkub seaduses sätestatud ulatuses. Samuti olete korduvalt lubanud puuduvad maksed tasuda, kuid ei ole seda teinud. Eelnevast tulenevat on tegemist kokkuleppe rikkumisega ning seetõttu on maksegraafik kaotanud kehtuvuse ning vastavalt sissenõudja soovile on kohtutäitur jätkanud täitemenetluse läbiviimisega.

Mis puutub arestimisele mittekuuluva miinimumi jätmist AS-i SEB Pank, siis on kohtutäitur pangale arestimisakti edastamisel Teile võimaldanud nimetatud summa ulatuses vahendite kättesaamist igakuiselt AS-st SEB Pank. Teie esitatud pangakonto väljavõttest nähtub, et Teie pangakontolt on tehtud enne kohtutäituri arestimisakti alusel kinnipidamise teostamist ajavahemikul 01.05.2016-25.05.2016. a väljamakseid kokku 909,74 € ulatuses. Seega olete saanud nimetatud aja jooksul kasutanud enam kui kahe miinimumpalga ulatuses vahendeid. Kuna mittearestitava summa kasutamist arvestatakse kalendrikuu põhiselt ning arestimisakti edastamise ajaks olite Teile nimetatud kuuks ettenähtud summa ulatuses vahendeid juba kasutada saanud, siis ei pidanudki Teile enam täiendavat arestimisele mittekuuluvat summat kasutamiseks jääma.

Teavitasin Teid, et juhul kui tööandja on Teile teinud väljamakseid mitme kuu eest samal kalendrikuul, peaksite esitama kohtutäiturile sellekohase tõendi. Ainuüksi pangakonto väljavõttest ei ole võimalik kohtutäituril üheselt tuvastada, mis perioodi eest tööandja Teile töötasu väljamakseid teinud on ega seetõttu ka hinnata kas ja kui suures ulatuses Teile täiendavalt mittearestitavat summat võimaldama peaks. Samuti teavitasin Teid, et olete edastanud oma kirjaga ainult pangakonto väljavõtte, kuid Teie kirja manuses ei sisaldunud lisaks tõendile ka avaldust. Kuna Te tähtaegselt nimetatud dokumente ei esitanud, siis puudus kohtutäituril ka alus arestist laekunud summa tagastamiseks.

Täiendavalt selgitan, et juhul kui soovite esitada kaebust kohtutäituri tegevuse peale, siis tuleb see vormistada eraldi dokumendina ning meili teel edastamise korral ka digitaalselt allkirjastada.

Ja nüüd olengi olukorras, et isegi elatusmiinimumi ei tagastatud
Kirjadele ei vastata

Re: Täiturite tegevus ja tegevusetus

26 Juun 2016, 18:13

Kohtutäitur Kaja Lilloja büroo vastusest nähtuvalt on Teie SEB Pank AS-s avatud konto jäetud arestimata ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära ulatuses. Asjaolu, et konto arestiga laekus raha kohtutäitur Kaja Lilloja menetluses olevasse täiteasjasse kinnitab, et mai kuus oli Teil võimalik saada seaduses ettenähtud ulatuses raha oma SEB Pank AS-s avatud kontolt.

Mis puudutab Teie kontole täiendavalt mai kuus laekunud lõpparvet, siis selleks et kohtutäitur saaks hinnata kas tegemist on juuni kuu eest ettenähtud sissetulekuga või mitte tuleb täiturile esitada täituri poolt nõutud dokumendid.

Kohtutäituri tegevusega rahulolematuse korral on menetlusosalisel võimalik vaidlustada kohtutäituri tegevust TMS § 217 lg-s 1 sätestatud korras. TMS § 217 lg 1 kohaselt kohtutäituri otsuse või tegevuse peale täitedokumendi täitmisel või täitetoimingu tegemisest keeldumisel võib täitemenetluse osaline esitada kohtutäiturile kaebuse kümne päeva jooksul alates päevast, kui kaebuse esitaja sai teada või pidi teada saama otsuse või toimingu tegemisest, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.



Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta