Aegumistähtaeg

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Aegumistähtaeg

16 Dets 2016, 19:53

Aga kõikidel teistel juhtumitel on ikkagi nii, et aegumistähtaeg pannakse paika selle järgi, millal oli peatatud leping kliendi ja ettevõtte vahel. Näiteks, kui leping oli peatatud just maksehäirete tõttu. Kas on mul õigus, et seadusest tulenevalt tehingute/lepingute puhul aegumistähtajaks on kolm aastat?

Re: Aegumistähtaeg

16 Dets 2016, 19:54

Tehingust lepingulistest suhetest tulenev nõude aegumistähtaeg on kolm aastat. Aegumistähtaeg algab nõude sissenõutavaks muutumisega. Kui õigustatud isik võib nõuda teiselt isikult teatud teost hoidumist, algab teost hoidumise nõude aegumistähtaeg kohustuse rikkumisest. Nõue muutub sissenõutavaks alates ajahetkest, mil õigustatud isikul on õigus nõuda nõudele vastava kohustuse täitmist. Nõue muutub sissenõutavaks tähtaja saabumisel. Näiteks, kui isik oli kohustatud laenu tagasi maksma 01. septembriks 2008.a. ja laenu ei tagastatud, siis aegumine algab 01.09.2008 ja nõue on aegunud 01.09.2011 kell 24:00, kui laenu andnud firma või muu isik ei ole kohtusse pöördunud.
TsÜS § 149 sätestab, et seadusest tuleneva nõude aegumistähtaeg on kümme aastat selle nõude sissenõutavaks muutumisest.


Vastas Vambola Olli.

Vasta