Kas ma vastutan oma täiskasvanud lapse võlgade eest?

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 07 Mai 2018, 07:35

Kas ma vastutan oma täiskasvanud lapse võlgade eest?

07 Mai 2018, 08:00

Tere
Olen 26-aastase lapse ema, laps on täieõiguslane igas mõttes, ei ole hooldatav ega eestkostetav. Tal on aga töövõime kaotus, saab pensioni. Abielus ta ei ole. Ta on võtnud mitmeid võlgu, laene, ilmselt ka kiirlaene, mänginud arvutis online- kasiinodes (rahalistes). Võlad kuhjuvad.
Kas mina kui tema ema olen kunagi mingil määral juriidiliselt kohustatud tema laene/võlgu tasuma, kui võlausaldaja annab asja inkassosse ja kunagi jõuab võlg kohtutäiturile?
Tänan

Postitusi: 1093
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kas ma vastutan oma täiskasvanud lapse võlgade eest?

14 Mai 2018, 20:46

Tere,

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 8 kohaselt on füüsilise isiku teovõime võime iseseisvalt teha kehtivaid tehinguid ning ka nende tagajärgede eest vastutada.
Täielik teovõime on 18-aastaseks saanud isikul (täisealisel). Alla 18-aastasel isikul (alaealisel) ja isikul, kes vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu kestvalt ei suuda oma tegudest aru saada või neid juhtida, on piiratud teovõime. Täisealise isiku piiratud teovõime mõjutab isiku tehingute kehtivust üksnes ulatuses, milles ta ei suuda oma tegudest aru saada või neid juhtida. Kui isikule, kes vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu ei suuda kestvalt oma tegudest aru saada või neid juhtida, on määratud kohtu poolt eestkostja, siis eeldatakse, et isik on piiratud teovõimega ulatuses, milles talle eestkostja on määratud.
Teie kirjelduse kohaselt ei ole tegemist ühegi seadusest tuleneva vastutusest vabastava asjaoluga. Seega vastutab Teie laps oma tehtud tehingute ja võetud kohustuste eest täiel määral ja vanematel ega kellelgi kolmandal isikul ei lasu vastutust tema kohustuste täitmise eest.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta