Kas ma vastutan oma täiskasvanud lapse võlgade eest?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas ma vastutan oma täiskasvanud lapse võlgade eest?

07 Mai 2018, 08:00

Tere
Olen 26-aastase lapse ema, laps on täieõiguslane igas mõttes, ei ole hooldatav ega eestkostetav. Tal on aga töövõime kaotus, saab pensioni. Abielus ta ei ole. Ta on võtnud mitmeid võlgu, laene, ilmselt ka kiirlaene, mänginud arvutis online- kasiinodes (rahalistes). Võlad kuhjuvad.
Kas mina kui tema ema olen kunagi mingil määral juriidiliselt kohustatud tema laene/võlgu tasuma, kui võlausaldaja annab asja inkassosse ja kunagi jõuab võlg kohtutäiturile?
Tänan

Re: Kas ma vastutan oma täiskasvanud lapse võlgade eest?

14 Mai 2018, 20:46

Tere,

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 8 kohaselt on füüsilise isiku teovõime võime iseseisvalt teha kehtivaid tehinguid ning ka nende tagajärgede eest vastutada.
Täielik teovõime on 18-aastaseks saanud isikul (täisealisel). Alla 18-aastasel isikul (alaealisel) ja isikul, kes vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu kestvalt ei suuda oma tegudest aru saada või neid juhtida, on piiratud teovõime. Täisealise isiku piiratud teovõime mõjutab isiku tehingute kehtivust üksnes ulatuses, milles ta ei suuda oma tegudest aru saada või neid juhtida. Kui isikule, kes vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu ei suuda kestvalt oma tegudest aru saada või neid juhtida, on määratud kohtu poolt eestkostja, siis eeldatakse, et isik on piiratud teovõimega ulatuses, milles talle eestkostja on määratud.
Teie kirjelduse kohaselt ei ole tegemist ühegi seadusest tuleneva vastutusest vabastava asjaoluga. Seega vastutab Teie laps oma tehtud tehingute ja võetud kohustuste eest täiel määral ja vanematel ega kellelgi kolmandal isikul ei lasu vastutust tema kohustuste täitmise eest.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta