Välislähetuse päevaraha arestimise kord

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Välislähetuse päevaraha arestimise kord

29 Jaan 2012, 01:49

Millistest seadustest lähtudes on võimalik kohtutäituril arestida panga kontole laekunud välislähetuse päevaraha?
Kuidas peaks tööandja firma raamatupidamine töötasu pangaülekannet sooritades täitma "tehingu selgituse" lahtri?
Milliseid dokumente on töötajal õigus nõuda tööandjalt kohtutäiturile esitamiseks et viimased peaksid kinni rahalised nõuded vastavalt Eesti VR seadustele?

Re: Välislähetuse päevaraha arestimise kord

01 Veebr 2012, 17:43

Sissenõude pööramist võlgniku sissetulekule ja arvelduskonto arestimist reguleerib täitemenetluse seadustik. Juhul, kui võlgniku kontole laekub arestimisele mittekuuluv sissetulek, peab võlgnik pöörduma kohtutäituri poole ning esitama avalduse mittearestitava miinimumi arvelduskontol kohaldamiseks või suurendamiseks. Kas välislähetuse päevaraha kuulub mittearestitava sissetuleku hulka? Täitemenetluse seadustik sätestab, et sissenõuet pööratakse võlgniku töötasunõudele või muu sellesarnase sissetuleku maksmise nõudele (TMS § 130). Töölepinguseaduse § 5 kohaselt töötasu on töö eest makstav tasu, milles on pooled kokku leppinud. Päevaraha on töötasule lisaks makstav raha, mille eesmärgiks kompenseerida töötajale töölehetusega seotud otsesed ja kaudsed kulud. Töölepingu seadus ja Vabariigi Valitsuse määrus „Töölähetuse kulude hüvitiste maksmise kord ning välislähetuse päevaraha alammäär, maksmise tingimused ja kord“ käsitleb päevaraha kui töötajale välislähetuse ajal tekkinud kulude hüvitamist. Päevaraha ei maksustata. Tegemist on lähetuskulude alaliigina ning tööandja ei ole kohustatud kohtutäituri töötasu arestimisakti alusel päevarahast kinnipidamisi teostama. Sellest tulenevalt peaks välislähetuse päevaraha pigem välistama arestitavast sissetulekust ning taotlema kohtutäiturilt selle summa arvelduskontol vabastamist. Tööandja või töötaja/võlgnik võib esitada kohtutäiturile dokumendi päevaraha arvestamise kohta ja maksekorraldust selle väljamaksmise kohta või konto väljavõtet päevaraha kontole laekumise kohta.


Vastas Oksana Kutšmei

Vasta