Trahvide aegumine ja kohtutäiturid

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Trahvide aegumine ja kohtutäiturid

06 Veebr 2012, 17:11

Kuhu ma pean pöörduma, et taotleda oma võlgade aegunuks tunnistamist. Millise kohtu või asutuse poole? Kohtutäiturid asuvad Tallinnas ja nõudeid minu vastu on alates aastast 2000. Kas sama kehtib ka inkasso nõuete koha pealt?

Re: Trahvide aegumine ja kohtutäiturid

07 Veebr 2012, 17:39

Aegumise kohaldamise tähtajad ja tingimused sõltuvad täidetava nõude liigist. Kahjuks küsimusest ei selgu mis ajast need trahvid isikul. Allpool on toodud informatsioon väärteoasjades väljamõistetud kulude ja trahvide aegumise kohta. Kui Teie arvates aegunud nõuded on veel kohtutäituri käes täitmisel, tuleb Teil pöörduda kohtutäituri poole vastava avaldusega menetluse lõpetamiseks.

Väärteoasjades väljamõistetud kulude ja rahatrahvi täitmise aegumine:
ALATES 01.01.2010 jõustunud väärteoasjas tehtud lahenditega väljamõistetudkulude ja rahatrahvi täitmisele kohaldatakse:
Aegumise tähtaeg - otsuse jõustumisest 4 aastat.
Aegumise peatumine - vanglas viibimise või aresti kandmise aeg.

Õiguslik alus:
KaRS § 82 lg 4. Täitmisele pööratud rahatrahvi sissenõue aegub, kui rahatrahvi ei ole sisse nõutudnelja aasta jooksul väärteoasjas tehtud otsuse jõustumisest. Täitmise aegumine peatub võlgnikuvangistuses viibimise või aresti kandmise ajaks.
[RT I 2009, 68, 463 - jõust. 01.01.2010]

TMS § 202 lg 1. Kohtutäitur lõpetab täitemenetluse väärteo asjas tehtud kohtuotsuse alusel võikohtuvälise menetleja otsuse alusel määratud rahatrahvi sissenõudes täitmise aegumise tõttu, kuirahatrahvi ei ole sisse nõutud karistusseadustiku §-s 82 sätestatud tähtaja jooksul.
[RT I, 14.03.2011, 1 - jõust. 24.03.2011]

§ 209. Kohtuotsuse või -määrusega või kohtuvälise menetleja otsuse või määrusega kohaldatudväärteomenetluse kulude ja muude avalik-õiguslike rahaliste sissenõuete täitmisele kohaldataksekäesoleva seadustiku § 199 lõigetes 2–4, § 200 lõikes 1 ning §-des 202 ja 203 sätestatut.

ENNE 01.01.2010 jõustunud väärteoasjas tehtud lahenditega väljamõistetud kulude ja rahatrahvi täitmisele kohaldatakse:
Aegumise aeg 18 kuud väärteo kohta tehtud otsuse jõustumisest.
Täitmise aegumine peatub:
1) ajaks, mil isik hoidub kõrvale talle kohaldatud karistuse kandmisest võitasumisest; (kohtutäituril ei ole võimalik tõendada)
2) KaRS §-s 73 (karistusest tingimisi vabastamine) või 74 (karistusest tingimisivabastamine süüdimõistetu allutamisega käitumiskontrollile) sätestatu aluselmääratud katseajaks;
3) ajaks, mil isikule kohaldatud karistuse täitmisele pööramine on edasi lükatudvõi karistuse täitmise tähtaega on pikendatud;
4) ajaks, mil isik on välisriigis ja teda ei anta välja või teda ei saa välja anda.

Õiguslik alus: KarS § 82. Otsuse täitmise aegumine (redaktsioon 31.12.2009)
(1) Otsust ei asuta täitma, kui otsuse jõustumisest on möödunud:
1) viis aastat esimese astme kuriteo asjas tehtud kohtuotsuse jõustumisest;
2) kolm aastat teise astme kuriteo asjas tehtud kohtuotsuse jõustumisest;
3) kaheksateist kuud väärteo kohta tehtud otsuse jõustumisest.

(2) Otsuse täitmise aegumine peatub:
1) ajaks, mil isik hoidub kõrvale talle kohaldatud karistuse kandmisest või tasumisest;
2) käesoleva seadustiku §-s 73 või 74 sätestatu alusel määratud katseajaks;
3) ajaks, mil isikule kohaldatud karistuse täitmisele pööramine on edasi lükatud või karistuse täitmisetähtaega on pikendatud;
4) ajaks, mil isik on välisriigis ja teda ei anta välja või teda ei saa välja anda.

(3) Süüdimõistva kohtuotsuse täitmine ei aegu, kui karistuseks on mõistetud eluaegne vangistus.
[RT I 2005, 39, 308 - jõust. 21.07.2005]

Kui täitmisel on kohtulahend tsiviilasjas, siis kehtivad teised aegumisetähtajad. Aegumist tsiviilasjades reguleerib tsiviilseadustiku üldosa seadus § 157, mille kohaselt jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude, samuti kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist tuleneva nõude aegumistähtaeg on 10 aastat. Eespool nimetatud nõude aegumistähtaeg algab kohtuotsuse jõustumisest või muu täitedokumendi väljaandmisest, kuid mitte enne nõude sissenõutavaks muutumist. Aegumine katkeb ja algab uuesti täitedokumendi täitmiseks esitamisega. Pärast nõude aegumist võib kohustatud isik keelduda oma kohustuse täitmisest. Kehtiva praktika kohaselt tuleb kohustatud isikul pöörduda kohtu poole aegumise kohaldamiseks.


Vastas Oksana Kutšmei

Vasta