Ülalpeetavate arvestamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ülalpeetavate arvestamine

24 Apr 2013, 18:32

Tere,
sain teada, et minu suhtes on algatatud täitemenetlus, aga kohtutäitur ei ole konto arestimisel arvestanud, et mul on kaks ülalpeetavat ja jätnud mulle kasutamiseks ainult miinimumpalga. Ülejäänud palka tahab täitur hakata ära võtma, aga miinimum palga eest ma kahe ülalpeetavaga ära ei ela. Mida ma pean tegema?

Re: Ülalpeetavate arvestamine

24 Apr 2013, 18:33

Tere,

Sissetulekut ei arestita, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Kui võlgnik peab seadusest tulenevalt ülal teist isikut või maksab talle elatist, suureneb mittearestitav summa iga ülalpeetava kohta ühe kolmandiku võrra palga alammäärast kuus (va juhul, kui sundtäidetakse lapse elatisnõuet). /vt ka TMS § 132/
Arestimisaktis märgib kohtutäitur, et arestimisele ei kuulu igakuiselt summa, mis vastab ühe kuupalga alammäärale, ning märgib talle teadaolevate andmete põhjal võlgniku ülalpeetavate kohta arestimisele mittekuuluva summa.
Kui kohtutäitur ei ole ülalpeetavaid arvestanud, siis tuleb esitada kohtutäiturile vastav avaldus. Kohtutäitur tühistab võlgniku avalduse alusel kolme tööpäeva jooksul konto arestimise ulatuses, mis tagab võlgnikule arestimisele mittekuuluva sissetuleku (TMS §-des 131 ja 132 sätestatud piirangud).
Teatud juhtudel on võimalik taotleda kohtult täitemenetluse ajatamist (vt TMS § 45), võib ka pöörduda sissenõudja poole maksegraafiku kokkuleppimiseks (see tuleb siis edastada kohtutäiturile).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta