mis saab võlast

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

mis saab võlast

15 Juul 2013, 14:01

Täitur müüs maha korter, mis oli hüpoteegi all. Korter müügist sae katud suurem osa laenust ja täitemenetluse kulud (ligi 10 tuh eurot). Nüüd olen ikkagi panga ees võlgu nii umbes 11 tuhat eurot. Mis saab edasi? Kuidas pangad sellises olukorras käituvad? Pank saatis mulle kirja, et ma kuu aja jooksul võla tasuksin. Mina ei suuda seda teha. Ja ega ei taha ka – kui meil tekkisid esimesed raskused võla tasumisega, siis pank meile sugugi vastu ei tulnud. Leian, et panga süü selles, et me täna selles olukorras oleme – kodust ilma ja ikka veel laen kukil. Kas mulle saab sundida uusi lepinguid peale?
Ette tänades!

Re: mis saab võlast

15 Juul 2013, 14:01

Tere,

Kui tagatise (korteri) müügist ei saanud täita kogu kohustust panga ees ja vabatahtlikult/kokkuleppeliselt selle täitmine ei ole võimalik, siis pank sundida sõlmima uusi lepinguid ei saa, kuid pangal on õigus pöörduda kohtusse ülesjäänud võla nõudes (kui ei olnud lisatagatisi). Kohtumenetluses tuleb oma õigusi aktiivselt kaitsta (esitada olenevalt asjaoludest vastuväiteid, ositi maksmise taotlusi jm). Kui kohtulahendiga mõistetakse võlgnevus välja ning kohustust ikka ei täideta, algatatakse panga poolt ilmselt täitemenetlus. Kohtu- ja täitemenetlusega lisanduvad paraku täiendavad kulud. Kohtulahendit täidetakse vastavalt täitemenetluse seadustikule, arvestades mh selles ettenähtud sissetuleku arestimise piiranguid. Seega, olenevalt panga ettepanekutest ja küsija majanduslikust olukorrast (püsiv maksejõuetus nimetatud summas kohustuse täitmisel?), tuleks pöörduda vajadusel nõustamisele, et kaaluda küsija õiguste parimat kaitset.

Lugupidasmisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta