Nõude arestimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Nõude arestimine

20 Aug 2013, 18:01

Tere! Kirjutan seoses murega ühe täitemenetluse pärast, mis minu suhtes toime pannakse. Olen varem ka Teie poole pöördunud, kuid seekord tegi täitur ühe täitetoimingu ja sooviksin teada, kuidas saaksin end kaitsta enne kui asi hullemaks läheb. Nimelt saatis täitur nõude arestimisakti minule ettevõttele ( mis sisuliselt kuulub mahakandmisele, kuna pole praktiliselt tulu tootnud ja puuduvad varad, jne) ja käsib mulle makstava raha hoopis talle kanda. Nõue, mida täitur täidab on vaidlustatud tuvastus- ja sundtäitmise lubamatuks tunnistamise hagiga, kuid esialgse õiguskaitse taotlust esitatud pole. Mul on tekkinud lihtsalt paar küsimust:

1) Ilmselge on see, et tasuks esialgse õiguskaitse taotlus esitada, aga kui ma oma hagi jaoks menetlusabi sain ( riigilõivust täielik vabastamine), siis kas pean samas tsiviilasjas esitatava õiguskaitse taotluse jaoks uuesti men.abi taotlema, või saab ilma hakkama?
2) Kas seda arestimisakti saab vaidlustada või on mõttekas oodata, kuni kohus otsustab, kas sissenõudjal on siis see nõua, mida ta arvab omavat või mitte?
3) Kas minu ettevõttega võib midagi halba juhtuda, kui arestimisakti ei täideta ning pärast ikkagi selgub, et nõuet algusest peale polnud ja täitur ei saanud üleüldse midagi arestida?
4) Kas peab paika eeldus, et kui sissenõudja esitatud viivisenõue ära kaob, siis ei pea ma maksma ka täituri tasu, mis võib tuleneda sellest nõude arestimisaktist?

Re: Nõude arestimine

29 Aug 2013, 23:24

Tere,

Kas ja mida tuleks/saaks antud asjas teha ning kas on alust kohtutäituri otsuseid/tegevust vaidlustada, sõltub asjaoludest, mis Foorumi kaudu ei ole teada. Oletuslikult vastates võib küsijat eksitada, asjatult kohtule avaldusi/taotlusi esitades tekitada täiendavaid menetluskulusid. Täitemenetluse (sh kohtutäituri tasu, arestimisakti täitmata jätmise tagajärgedega jm) regulatsiooni osas saab tutvuda täitemenetluse seadustiku ja kohtutäituri seadusega.
Küsijale on korduvalt selgitatud, et sama probleemi jätkudes tuleb leida vajadusel endale esindaja (dokumentidega, sh kohtulahenditega tutvumata ei saa Foorumi kaudu Teie küsimustele üheselt vastata). Lisaks – Foorum on mõeldud füüsiliste isikute, mitte juriidilise isiku esindaja küsimustele.
Veel tuleks märkida, et riigi õigusabi seaduse kohaselt (§ 7) riigi õigusabi ei anta, kui taotlejale asjast võimalik tulenev kasu on ebamõistlikult väike, võrreldes riigi eeldatavate kuludega õigusabile, /.../ taotleja on ise võimeline kaitsma oma õigusi.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta