Keelumärke seadmine ja tühistamine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Keelumärke seadmine ja tühistamine.

22 Nov 2013, 09:20

Tere.
* Kohtutäitur on teinud 2008 aastal kinnistusametile avalduse, milles palub kanda käsutamise keelumärke võlgniku nimele registrisse kantud varale. Avaldati soovi seada täieliku käsutamise keelumärge kinnistusraamatu kolmanda jao esimesele vabale kohale sissenõudja kasuks. Kas lihtsustatud väljend sellele oleks, et võlgnik ei saa oma varaga enam ise ühtegi tehingut teha? Või on võimalik siiski vara müüa aga ainult sissenõudjaga kokkuleppel?
* Kui see nõue /võlg, mille tõttu antud avaldus kinnistusametile saadeti, sai kustutatud aastaks 2009, kas kohtutäitur oleks siis pidanud keelumärke tühistama?
* Tegemist on elatise nõudega, vahepeal tasuti sissenõudjale makseid regulaarselt ja võlgnevus puudus. Hetkel on elatise maksja jällegi suure summa võlgu. Kohtutäitur on saatnud võlgnikule korduva täitekutse. Kas seda saab korduvana vormistada, viidates eelnevale keelumärke seadmisele?

Ette tänades.

Re: Keelumärke seadmine ja tühistamine.

29 Nov 2013, 01:44

Tere!

Antud küsimusele vastamiseks tuleks tutvuda täpsete andmete ja asjakohaste dokumentidega (sh täitetoimikus sisalduv, tehtud täitetoimingud, sissenõudja avaldused jm).
Täitemenetluse seadustikust tulenevalt /vt lisaks täitemenetluse seadustiku § 48 lg 1, 49, 53, 54, 102; www.riigiteataja.ee/:

Võlgnikul on alates arestimisest keelatud arestitud vara käsutada.
Käsutuskeeldu rikkuv käsutustehing või muu käsutus on tühine, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Omandi, piiratud asjaõiguse või varalise õiguse käsutamise keelamisel tehakse seaduses sätestatud korras vastavasse registrisse keelumärge. Keelumärge keelab vastavalt selle ulatusele registrisse kannete tegemise kohtutäituri avalduseta või nõusolekuta.
Täitemenetluse seadustikus sätestatud tingimustel, võlgniku avalduse alusel ja sissenõudja nõusolekul võib kohtutäitur lubada võlgnikul endal müüa arestitud asja kohtutäituri kontrolli all.

Kohtutäitur lõpetab täitemenetluse (mh) sissenõudja avalduse alusel; kirjaliku dokumendi esitamisel, kui sellest nähtub, et sissenõudja nõue on rahuldatud; nõude rahuldamiseks vajaliku raha maksmisel kohtutäiturile või täitedokumendis märgitud toimingu tegemisel.
Täitemenetluse lõpetamise korral vabastab kohtutäitur vara viivitamata aresti alt ja esitab registripidajale avalduse keelumärke kustutamiseks, välja arvatud hagi tagamise määruse täitmisel.
Täitemenetluse lõpetamine ei piira sissenõudja õigust pöörduda uuesti kohtutäituri poole, kui täitedokumendist tulenev nõue on tegelikult täitmata.

Arestida ei või rohkem võlgniku vara, kui on vaja sissenõudja nõude rahuldamiseks ja täitekulude katteks, välja arvatud juhul, kui sissenõudja nõude rahuldamine muul viisil ei ole võimalik. Vara ei arestita, kui võib eeldada, et arestitavate esemete müügist saadud rahast jätkub üksnes täitekulude katteks. Vara arestimise järjekorra määrab kohtutäitur, kuulates eelnevalt ära sissenõudja ettepaneku. Järjekorda määrates arvestatakse, et sissenõudja nõue tuleb rahuldada kõige kiiremal viisil ning et võlgniku õigustatud huve ei või kahjustada.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta