arestimise suurus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

arestimise suurus

05 Dets 2013, 14:51

Minu küsimus on, et kui mu sissetulek on miinimumpalk ja töövõimetuspension, siis kas kohtutäitur võib minult midagi võtta. Olen talle kõik paberid viinud ja palunud sissetulekud vabastada, kohtutäitur jätab mulle miinimumpalga alles. Kas nii on õige ja mis seaduse alusel?

Re: arestimise suurus

05 Dets 2013, 14:52

Tere,

Sissetulek, millele ei saa pöörata sissenõuet on toodud täitemenetluse seadustiku (TMS) § 131 (www.riigiteataja.ee) – nt sissenõuet ei saa pöörata riiklikule pensionile seaduses sätestatud ulatuses.

Sissetulekut ei arestita, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Kui võlgnik peab seadusest tulenevalt ülal teist isikut või maksab talle elatist, suureneb mittearestitav summa iga ülalpeetava kohta ühe kolmandiku võrra palga alammäärast kuus, välja arvatud juhul, kui sundtäidetakse lapse elatisnõuet. /Vt lisaks täitemenetluse seadustik, alates § 131./

Riikliku pensionikindlustuse seaduse § 47 lg 3 alusel, täitemenetluse seadustiku alusel täitmisele kuuluvate lahendite alusel võib kinni pidada kuni 50 protsenti riiklikust pensionist, kuid pensionärile säilitatakse seejuures vähemalt 50 protsenti rahvapensioni määrast.

Riigikohus on märkinud (RKTKm tsiviilasjas nr 3-2-1-3-08), et „Täitemenetluse seadustiku §-de 130-136 põhiline eesmärk on tagada võlgnikule tema suhtes korraldatava täitemenetluse tingimustes tema enda ja tema ülalpeetavate ülevalpidamiseks minimaalselt vajalikud vahendid“. Samuti on Riigikohus märkinud (RKTKm tsiviilasjas nr 3-2-1-68-07), et „Vastavalt TMS § 131 lg 1 punktile 10 ei saa pöörata sissenõuet riiklikule pensionile seaduses sätestatud ulatuses. Lisaks RPKS §-le 47 tuleb riiklikust pensionist kinnipidamise korral arvestada TMS § 132 lõikega 1, mille kohaselt ei arestita sissetulekut, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Seega tuleb alati võlgniku sissetulekutele sissenõude pööramiseks kindlaks teha võlgniku kõik sissetulekud ning nende suurus kokku. Riiklikule pensionile võib sissenõude pöörata RPKS § 47 lõikes 3 toodud ulatuses üksnes juhul, kui pensionäri ülejäänud sissetulekud vastavad TMS § 132 lõikes 1 toodud alammäärale“.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta