Kohtutäituri tegevus(etus).

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtutäituri tegevus(etus).

01 Jaan 2014, 12:33

Tere.
Soovin abi edasise tegevuse jaoks.

Vanemale on 2008.a jaanuaris kohtu poolt määratud elatise tasumise kohustus, lisaks on määratud ka tagasiulatuvalt tasumiseks konkreetne summa. Kuna 2008 aasta augustini ei tasutud ühtegi makset, pöördus sissenõudja kohtutäituri poole.
Kohtutäitur seadis võlgniku varale kasutamise keelumärke. Sellel oli kirjeldatud
"Nõude sisu: Elatisraha (summa) alates 01.01.2008. Elatisraha võlg seisuga 01.01.2008-01.07.2008
summas (summa)
Nõude suurus: (konkreetne summa)"

Kogu nõude summa sai tasutud 2008.a septembris.

2013.a novembris tekkis arusaamatus võlgnevuse summa üle. Sissenõudja väidab, et võlgnevus on 800.- euro võrra suurem kui võlgnik on arvestanud.
Novembris sai võlgniku poolt saadetud kohtutäiturile e-kiri, milles kirjeldati põhjalikult arvutuskäiku ja toodi välja kindel võlgnevuse summa. Sellele kirjale pole vastust saabunud. Detsembris sai võlgniku arvestuse alusel võlgnetav summa kogu ulatuses kohtutäiturile tasutud, s.t. et 2013.a lõpu seisuga võlgnevus puudub (ühepoolse arvestuse alusel).

Mure järgmine - elatise maksja soovib oma praeguse vara müüa aga sellel on keelumärge endiselt peal. Kohtutäitur ei vasta e-kirjadele (neid on alates novembrist saadetud veel kaks lisaks).

Kuhu pöörduda ja kellelt abi paluda?

Re: Kohtutäituri tegevus(etus).

03 Jaan 2014, 13:56

tere,

1. Kohtutäiturimääärustiku § 23 (menetlusosalise avaldustele ja selgitustaotlustele vastamine):
Kohtutäitur on kohustatud vastama menetlusosalise esitatud avaldustele ja selgitustaotlustele, kui need on seotud kohtutäituri menetluses oleva täiteasjaga, sealhulgas kohtutäituri poolt lõpetatud täiteasjaga, ning isikul on õigus täiteasja raames kohtutäiturilt infot saada.
Kohtutäitur vastab nii kiiresti kui võimalik, kuid mitte hiljem kui 30 kalendripäeva möödumisel avalduse või selgitustaotluse laekumisest arvates. Erilise vajaduse korral, lähtuvalt vastamise keerukusest, võib vastamise tähtaega pikendada kuni kahe kuuni. Isikut teavitatakse vastamise tähtaja pikendamisest ja pikendamise põhjusest.
Vastamisest võib loobuda, kui:
1) isikut ei ole võimalik tuvastada;
2) puuduvad isiku kontaktandmed;
3) isikul puudub õigus nõutavat teavet saada;
4) isik on piiratud teovõimega ja talle on kohtu poolt määratud eestkostja ning märgukiri või selgitustaotlus on esitatud esindaja eelneva nõusolekuta;
5) isik on selgelt väljendanud seisukohta, et ta ei soovi pöördumisele vastust;
6) pöördumine ei ole esitatud eesti keeles ja „Keeleseaduse” § 12 kohaselt ei ole adressaat kohustatud sellele vastama;
7) pöördumise sisu ei ole loetav või arusaadav;
8) pöördumine on deklaratiivse tähendusega;
9) vastamine nõuab teabe suure mahu tõttu kohtutäituri töökorralduse muutmist, takistab talle pandud avalike ülesannete täitmist või nõuab põhjendamatult suuri kulutusi.

2. Täitemenetluse seadustiku § 217 lg 1, 3; 218 lg 1 kohaselt,
kohtutäituri otsuse või tegevuse peale täitedokumendi täitmisel või täitetoimingu tegemisest keeldumisel võib täitemenetluse osaline esitada kohtutäiturile kaebuse kümne päeva jooksul alates päevast, kui kaebuse esitaja sai teada või pidi teada saama otsuse või toimingu tegemisest, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Kaebuse kohtutäituri tegevuse peale vaatab kohtutäitur läbi menetlusosaliste osavõtul 15 päeva jooksul ja teeb läbivaatamisest arvates 10 päeva jooksul otsuse. Kaebuse kohta tehtud kohtutäituri otsuse peale võib menetlusosaline esitada otsuse kättetoimetamisest arvates kümne päeva jooksul kaebuse maakohtule, kelle tööpiirkonnas kohtutäituri büroo asub. Kohtutäituri otsuse või tegevuse peale ilma eelnevalt kohtutäiturile kaebust esitamata kohtule kaevata ei saa.

3. Lisaks: täitemenetluse seadustiku § 221 lg 1 kohaselt
võlgnik võib esitada sissenõudja vastu hagi täitedokumendi alusel sundtäitmise lubamatuks tunnistamiseks, eelkõige põhjusel, et nõue on rahuldatud, ajatatud või tasaarvestatud.

Kuna Foorumi kaudu ei ole võimalik tutvuda täpsemate asjaolude ja täiturile saadetud kirjaga (sisu, selles esitatud taotlused), siis tuleks küsijal edasisel toimimisel lähtuda vastavalt ülaltoodud sätetest, silmas pidades tähtaegu.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta