Viivise nõue

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Viivise nõue

15 Jaan 2014, 11:53

Tere!

Seadsin notaris oma kinnistule isikliku kasutusõiguse lepingu (tehnorajatis).
Tehnorajatise ehitamisel tekitati varaline kahju ja tehnorajatis paikneb osaliselt ka kasutusõigusalast väljas .Nii lepingu teine pool kui ehitaja tunnistavad varalist kahju kui ka kahju summat.Kahju summa välja maksmisega on aga venitatud peaaegu aasta ja ka valesse kohta ehitatud tehnorajatisega pole midagi ettevõetud. Minu küsimus on kas mul on õigus esitada ka viivise nõue kahju summalt? Kas minul on õigus viivise protsenti arvestada samadel tingimustel nagu minu lepinguosalisel kes on sõlminud lepingu töövõtjaga kus on kirjas et "Tööde täitmisega hilinemisega kaasnev leppetrahv 0,1% päevas". (Tegemist riigihankega)


Lugupidamisega

Re: Viivise nõue

23 Jaan 2014, 11:42

Tere,

Dokumentide/lepingutega tutvumata, saab viidata võlaõigusseaduse § 113 lg 1, 2, 5.

Rahalise kohustuse täitmisega viivitamise korral võib võlausaldaja nõuda võlgnikult viivitusintressi (viivis), arvates kohustuse sissenõutavaks muutumisest kuni kohase täitmiseni.

Viivise määraks loetakse võlaõigusseaduse §-s 94 sätestatud intressimäär, millele lisandub kaheksa protsenti aastas. Kui lepinguga on ette nähtud kõrgem intressimäär kui seadusjärgne viivisemäär, loetakse viivise määraks lepinguga ettenähtud intressimäär.

Kui kohustuse täitmisega viivitamisest tekkinud kahju suurus ületab viivise, võib nõuda viivist ületava kahju hüvitamist, kui kahju hüvitamise nõue on olemas. Sõltumata viivise maksmisest võib võlausaldaja nõuda võlgnikult viivitusest põhjustatud mõistlike võla sissenõudmiskulude hüvitamist.

Kui rahalise kohustuse täitmise aeg ei ole kindlaks määratud, muu hulgas kahju hüvitamise nõude puhul, arvestatakse võlgnetavalt rahalt viivist alates ajast, mil võlausaldaja teatas võlgnikule oma nõudest või esitas raha sissenõudmiseks hagi või maksekäsu kiirmenetluse avalduse. Kui tasu maksmise aeg ei ole kindlaks määratud vastastikuse lepingu puhul, arvestatakse tasult viivist alates võlaõigusseaduse § 821 lõikes 1 sätestatud ajast.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta