Maksekäsu kiirmenetlus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maksekäsu kiirmenetlus

18 Jaan 2014, 16:41

Tere.
Aasta tagasi esitasin kohtusse maksekäsu kiirmenetluse. Kohtu poolt on olemas ka otsus, milles kohustatakse võlgnikku maksma, aga siiani pole ma sentigi saanud. Maksekäsk on antud edasi kohtutäiturile, kelle käed on kahjuks seaduses ette nähtud seadustega seotud, s.t. kohtutäituril puudub võim võlgnikut tööle rakendada ja niimoodi võlg sisse kasseerida.
Nimelt võlgnikul puudub ametlik töökoht, puudub vallas ja kinnisvara, pole arvel töötukassas....
Võlgnik töötab mustalt ja on seda koguaeg teinud, sest muidu pole võimalik soliidselt välja näha, kohtuotsuse peale võlgnik vilistab ja õigusega. Minul puudub seaduslik kaitse seadustes ettenähtud korras, sest seadus ei võimalda minul sellise inimese puhul,minu oma raha kätte saada.
Ja minu küsimused oleks:
" kuidas saan mulle võlgu oleva summa kätte, nüüd ja kohe ?"
" Mida pean selleks tegema?"
" Ja milleks on siis seadused, kui neid täita reaalses elus pole võimalik?"
Ja ettepanek oleks minul ka "kuna arvan,et pole ainuke, kes sellises lootusetus olukorras seadustega on, siis oleks kena, kui võetaks vastu seaduse muudatus,mis annaks kohtutäiturile loa võlgnikud tööle suunata kohustuslikus korras või oleks kohtunik pädev suunama võlgnikut tööle juba oma kohtuotsusega või maksekäsuga, kui on näha,et antud aja jooksul võlgnik ei näita üles soovi võlga tasuda"
Tänan.

Re: Maksekäsu kiirmenetlus

23 Jaan 2014, 12:16

Tere,

Kui täitedokumente (sh kohtulahendeid) ei täideta vabatahtlikult, siis saab seda teha kohtutäitur täitemenetlusele kehtestatud regulatsiooni raames. Mida saaks teha, et võlguolev summa kätte saada, see sõltub asjaoludest. Näiteks on võimalik sissenõude pööramine varjatud sissetulekule ja kui võlgnikule on kuulunud vara – siis teatud tingimustel on võimalik võlgniku vara tagasivõitmine; erinevatest andmekogudest tulenevate andmete (nt Maksuamet) alusel on võimalik teha järeldusi võlgniku varalise olukorra (muutumise) kohta jne. Kogu Teile teadaolev info (kus võlgnik võiks töötada jne) tuleks edastada kohtutäiturile, kes saab siis kohaldada vastavaid meetmeid.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Re: Maksekäsu kiirmenetlus

26 Jaan 2014, 14:37

Tänan, vastus oli väga hariv minu jaoks.
Aga mul tekkis veel küsimusi:
kuna maksekäsu aegumise aeg on 10.a. , nende aastate jooksul teeb inflatsioon oma töö, kas siis maksekäsuga määratud summa suureneb vastavalt inflatsioonile või pean selleks uue kohtuprotsessi algatama? või jääb summa siiski samaks olenemata inflatsioonist?
Tänan ette.

Re: Maksekäsu kiirmenetlus

25 Veebr 2014, 01:01

Tere,

Ka maksekäsku tuleb täita vastavalt selle resolutsioonile (sh vastavalt põhinõue, kõrvalnõuded, viivise arvestus). Sellest saab lähtuda ka kohtutäitur täitemenetluses.
Täitedokumendist tuleneva nõude aegumistähtaeg on 10 aastat. Aegumine katkeb ja algab uuesti nt täitedokumendi täitmiseks esitamisega.
Kas antud asjas saaks veel midagi nõuda, sõltub esitatud nõudest. Selleks tuleb siiski pöörduda isiklikule nõustamisele koos dokumentiga.
ÕTB vabandab vastuse viibimise pärast - Foorum ei anna kahjuks vastajale/ÕTB-le/ teadet, kui küsija jätkab diskuteerimis.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta