Kui suur on haldusasja riigilõiv ?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kui suur on haldusasja riigilõiv ?

07 Veebr 2014, 12:51

Tere.
Kuna siit: http://www.kohus.ee/et/kohtusse-poordumine/haldusasjad ei saanud oma murele abi siis küsin Teilt, äkki saate aidata.

Soovin teha E-toimiku kaudu Haldusasjas kaebuse koos rahalise nõudega. Kaebus haldusasjas puudutab kohtutäituri tegevusetust. Eelnevast tulenevalt on kohtutäituri hooletus ja vastutustundetus toonud kaasa minule kui avaldajale kahju tekkimise. Selleks oli nii varaline- kui ka mittevaraline kahju.

E- toimikus jäin toppama riigilõivu kohal, kuna ei saa selle arvutamisest täpselt aru. Seal selline juhend aga piisavalt keeruline, et täpselt aru saada: https://www.e-toimik.ee/failid/files/Ri ... d_2012.pdf

Enne, kui ma riigilõivu hakkan tasuma siis kas ma saan antud Riigilõivu arvutamise juhendist ikka õigesti aru, et minule kehtib see? :

Halduskohtule kahju hüvitamiseks või alusetu rikastumise teel saadu tagastamiseks kaebuse esitamisel tasutakse riigilõivu kolm protsenti summast, mille väljamõistmist taotletakse, või vara väärtusest, mille tagastamiseks kohustamist taotletakse, kuid mitte alla 15 euro ja mitte üle 750 euro.

Või see :

Kaebuse esitamisel maksuhalduri või muu riigiasutuse tegevuse peale maksusumma, sunniraha või muu makse määramisel ja sanktsiooni rakendamisel või nende sissenõudmisel või tagamisel tasutakse riigilõivu 3% (kolm) protsenti vaidlustatavast summast, kuid mitte alla 15 euro ja mitte üle 750 euro.


Ehk kui minu nõue kokku on näiteks 3840 eur siis riigilõiv on sellest 3% ? ehk ligemale 120 euri ?

Aga kui näiteks see põhinõue (3840 eur) koosneb mitmest osast, ehk 1500 eur sellest on moraalne kahju, (kuna kohtutäitur on süüliselt avaldaja väärikust alandanud, naerdes avaldaja kirjade peale ja mitte vastates) siis kas see 3% võetakse ikka üldsummast ehk 3840 eurost või mitte?

Kui ma maksan selle riigilõivu ära siis kas kohus võib veel maksustada mingi maksuga ? Olgu selleks siis kohtukulud vms? Ja kui suured need summad võiksid olla?

Re: Kui suur on haldusasja riigilõiv ?

11 Veebr 2014, 16:22

Tere,

1. Soovitame Teil pöörduda isiklikule õigusnõustamisele koos dokumentidega, kuna Foorumi kaudu ei saa teha juriidilist analüüsi, et otsustada kas ja millises ulatuses/alusel nõudeid esitada. Selgituseks:

2. Kohtutäituri otsuse või tegevuse peale täitedokumendi täitmisel või täitetoimingu tegemisest keeldumisel võib täitemenetluse osaline esitada kohtutäiturile kaebuse kümne päeva jooksul alates päevast, kui kaebuse esitaja sai teada või pidi teada saama otsuse või toimingu tegemisest, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

Kaebuse kohta tehtud kohtutäituri otsuse peale võib menetlusosaline esitada otsuse kättetoimetamisest arvates kümne päeva jooksul kaebuse maakohtule, kelle tööpiirkonnas kohtutäituri büroo asub.

3. Kohtutäituri otsuse või tegevuse peale ilma eelnevalt kohtutäiturile kaebust esitamata kohtule kaevata ei saa.

4. Kohtutäituri otsuse peale kaebuse esitamisel hagita menetluses tasutakse riigilõivu 15 eurot. Kui nimetatud taotlus, avaldus või kaebus esitatakse elektrooniliselt veebilehe www.e-toimik.ee kaudu, tasutakse riigilõivu 10 eurot.

5. Kohtutäitur on kohustatud vastama menetlusosalise esitatud avaldustele ja selgitustaotlustele, kui need on seotud kohtutäituri menetluses oleva täiteasjaga, sealhulgas kohtutäituri poolt lõpetatud täiteasjaga, ning isikul on õigus täiteasja raames kohtutäiturilt infot saada.

Kohtutäitur vastab nii kiiresti kui võimalik, kuid mitte hiljem kui 30 kalendripäeva möödumisel avalduse või selgitustaotluse laekumisest arvates.

Vastamisest võib loobuda, kui:
1) isikut ei ole võimalik tuvastada;
2) puuduvad isiku kontaktandmed;
3) isikul puudub õigus nõutavat teavet saada;
4) isik on piiratud teovõimega ja talle on kohtu poolt määratud eestkostja ning märgukiri või selgitustaotlus on esitatud esindaja eelneva nõusolekuta;
5) isik on selgelt väljendanud seisukohta, et ta ei soovi pöördumisele vastust;
6) pöördumine ei ole esitatud eesti keeles ja „Keeleseaduse” § 12 kohaselt ei ole adressaat kohustatud sellele vastama;
7) pöördumise sisu ei ole loetav või arusaadav;
8) pöördumine on deklaratiivse tähendusega;
9) vastamine nõuab teabe suure mahu tõttu kohtutäituri töökorralduse muutmist, takistab talle pandud avalike ülesannete täitmist või nõuab põhjendamatult suuri kulutusi.

6. Kohtutäitur vastutab oma ametitegevuse käigus süüliselt tekitatud kahju eest riigivastutuse seaduses sätestatud alustel ja ulatuses. /nõue aegub kolme aasta möödumisel päevast, millal kannatanu sai teada kahjust ja seda hüvitama kohustatud isikust, ning hiljemalt kümne aasta möödumisel kahju tekitamisest arvates./
Kohtutäituri poolt kahju hüvitamisega seotud vaidlused vaadatakse läbi maakohtus.
Kohtutäituri vastu kahju hüvitamise nõude esitamisega (sh alus, menetluskäik, riigilõiv) seonduva selgitamine kujuneks Foorumi kaudu liialt mahukaks, mistõttu tuleb pöörduda isiklikule nõustamisele.
Vt täitmenetluse seadustiku § 217, 218 (seadustik: https://www.riigiteataja.ee/akt/131012014007), kohtutäiturimäärustiku § 23 (määrustik: https://www.riigiteataja.ee/akt/104012014002), kohtutäituri seaduse § 9 (seadus: https://www.riigiteataja.ee/akt/131012014015),

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta