Otsust ei täideta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Otsust ei täideta

21 Apr 2014, 10:11

Tere,
minu kasuks tegi kohus otsuse ja mõistis ühelt inimeselt välja võla. Viisin selle kohtutäiturile, aga nüüd on sellest juba mitu kuud ja pole mitte mingeid summasid laekunud. Mida peaksin tegema?

Re: Otsust ei täideta

21 Apr 2014, 10:12

Tere,

Kohtutäitur on kohustatud viivitamata tarvitusele võtma kõik seadusega lubatud abinõud täitedokumendi täitmiseks, koguma täitemenetluseks vajalikku teavet ning selgitama täitemenetluse osalistele nende õigusi ja kohustusi.
Paraku saab kohtutäitur täita täitedokumente siis, kui võlgnikul on sissetulek või vara, millele sissenõuet pöörata. Antud juhul võib võlgnikul puududa sissetulek ja vara; või on sissetulek selline, millele ei saa pöörata sissenõuet.
Soovitame pöörduda kohtutäituri poole info saamiseks ja täitedokumendi täitmiseks olulise Teile teadaoleva info edastamiseks. Nt tasuks kontrollida varjatud sissetulekuid, vara tagasivõitmise võimalusi, kas võlgnik elab üldse Eestis või tuleks täitemenetlus läbi viia välisriigis jne.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Re: Otsust ei täideta

21 Juul 2014, 15:30

Tere,

kui on teada, et elatisraha võlgnikul on varjatud sissetulekud, mida sellisel juhul teha. Samuti on ta ostnud kalli auto, kuid registreerinud selle oma elukaaslase nimele.

Re: Otsust ei täideta

28 Juul 2014, 15:04

Mõistan Teie rahuolematust võlgnikult (elatis)raha saamisega seotud probleemide üle.

Teie küsimusele vastates pean vajalikuks esmalt selgitama mõningaid kohtutäituri tegevusega seotuid nüansse:

täitemenetlus on ülesehitatud selliselt, et kohtutäituri pädevuses on teatud formaalselt määratletud (ehk formaliseeritud) toimingute kaudu võlgniku vara rahaks muutmine ning saadud rahast sissenõudja nõude rahuldamine. Mõistel „formaliseeritus“ on täitemenetluses üsna suur tähendus. Menetluse formaliseeritus tähendab muuhulgas seda, et kohtutäitur ei ole pädev lahendama menetlusosaliste vahel tekkivaid sisulisi vaidlusi (näiteks vaidlusi vara omandiõiguse kuuluvuse üle). Sissenõudja võib küll olla kindlas veendumuses, et üks või teine vara (näiteks auto) kuulub võlgnikule, kuid kohtutäituri jaoks vara (näiteks auto) arestimiseks, selle kuulumine võlgnikule peab olema formaalselt nähtav ja/või kontrollitav.

Võlgniku varalise seisu väljaselgitamiseks on kohtutäituril kasutada erinevaid riiklike registreid; lisaks, täitemenetluse seadustiku (TMS) § 59 lg 1 kohaselt, peab võlgnik andma kohtutäiturile teavet oma vara kohta. TMS § 60 lg 1 kohaselt võlgnik on kohustatud esitama kohtutäituri nõudel oma vara, sealhulgas ka kohustuste nimekirja.

Eespool toodust tulenevalt, olukorras, kus sissenõudjal esineb kahtlusi võlgnikul varjatud sissetulekute või kolmandate isikute nimele vormistatud vara olemasolu kohta, võib kohtutäitur nõuda võlgnikult vara nimekirja esitamist. Juhul kui võlgnik vara nimekirja ei esita või esitatud andmed tunduvad kohtutäiturile ja/või sissenõudjale puudulikuna võib TMS § 61 lg 1 kohaselt kohus kohtutäituri või sissenõudja taotlusel kohustada võlgnikku vandega kinnitama, et kohtutäiturile esitatud andmed vara kohta on talle teadaolevalt õiged. TMS § 62 lg 1 järgi kui võlgnik mõjuva põhjuseta ei esita kohtutäiturile vara nimekirja või ei täida vande andmise kohustust, võib kohus vara nimekirja esitamiseks või vande andmiseks kohustatud isiku suhtes kohaldada kohtusse sundtoomist ja vajaduse korral aresti.

Seega näeb täitemenetluse seadustik ette üsna tõhusa mehhanismi võlgniku vara nimekirja esitamise tagamiseks.

Loomulikult saab nüüd küsida, mis juhtub siis, kui võlgnik ka kohtus vande all ei avalda oma varjatud sissetulekute allikaid ega tunnista, et elukaaslase nimele registreeritud auto on ikkagi tema oma. Karistusseadustiku (KarS) §-st 385 tulenevalt täitemenetluses vara varjamine on kuritegu. Juhul, kui on alust arvata, et võlgniku vara nimekirjas esitatud andmed ei vasta tegelikkusele, on võimalik pöörduda vastavasisulise avaldusega prokuratuuri poole võlgniku käitumises KarS §-s 358 sätestatud süüteo tunnuste kontrollimiseks.

Elatisraha sissenõudmisega seonduvalt, märgin veel, et KarS § 169 kohaselt ka lapse ülalpidamise kohustuse rikkumine on kuritegu.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta