Täiturite ühinemine vms

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Täiturite ühinemine vms

03 Mai 2014, 09:53

Tere!
Kuna mul on korraga mitu (vähemalt kolm) kohtutäiturit kaelas, siis sooviks teada mida ma tegema pean, et erinevad täiturid ühineksid ühe täituri alla vms?
Sooviks teha maksegraafikut, kuid praeguse seisuga pole nagu mõtet vist. Või kui ma ühega teen graafiku, kas siis teised ootavad oma järjekorda?

Aitäh.

Re: Täiturite ühinemine vms

06 Mai 2014, 15:47

Täitemenetluse seadustiku (TMS) § 23 lg-st 1 tulenevalt üldjuhul viib kohtutäitur täitemenetluse läbi sissenõudja avalduse (ehk täitmisavalduse) ja täitedokumendi alusel. Seega on sissenõudjal otsustada kellele (vastavas piirkonnas tegutsevatest) kohtutäituritest ta oma täitedokumendist tuleneva nõude täitmisele annab.

Võlgnikul puudub võimalus kohtutäiturina valida või vahetada (va TMS § 9 reguleeritud kohtutäituri taandamine).

Nn maksegraafiku sooviga seonduvalt märgin esmalt, et võlgnikul on lausa kohustus täita riiklikult tunnustatud täitedokumendist tuleneva nõude, seda muuhulgas ka vabatahtlike osamaksetena. Ilmselt ei ole Teie soov teha „graafik“ seotud niivõrd võlgnevuste tasumise tahega, kuivõrd sooviga saada nö vastutasuks Teie vara (eeskätt kontod ja töötasu) arestist vabaks. Võlgniku vara (sh kontod ja töötasu) arestimisel tekib üldjuhul (va kinnisvara) sissenõudjal arestipandiõigus (TMS § 65) arestitud asjale (või varalisele õigusele). Vara arestist vabastamisel kaotab sissenõudja arestipandiõiguse ja seega ka sellega kaasneva järjekoha vara realiseerimisest saadud tulemi jaotamisel. Viimasest tulenevalt Teie vara (sh kontod ja töötasu) on kohtutäituril võimalik arestist vabastada üksnes sissenõudja vastavasisulise taotluse (nõusoleku) alusel. TMS § 77 lg 1 kohaselt vabastab kohtutäitur sissenõudja taotlusel ja võlgniku nõusolekul asja arestist, isegi kui muu arestitud vara ei ole küllaldane täitedokumendi täitmiseks.

Olukorras, kus Te soovite saada oma vara (näiteks kontod või töötasu) arestist vabaks, peate Te saavutama kokkulepe vara arestist vabastamiseks kõiki Teie võlausaldajatega (sissenõudjatega). Siinjuures ei ole niivõrd oluline kas kõik nõuded on ühe või erinevate kohtutäiturite juures täitmisel. Mõlemal juhul lõppkokkuvõttes sissenõudjad on need, kes otsustavad kas ja millistel tingimustel on nad nõus Teie vara arestist vabastada. Mõistagi, kui Te soovite teha graafikut vaid ühe sissenõudjaga ei pruugi kõik teised Teie sissenõudjad olla nõus Teie vara arestist vabastamisega.

Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta