Puhkuseraha, preemia ja koolitusraha

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Puhkuseraha, preemia ja koolitusraha

23 Juul 2014, 14:40

Sooviks väga teada, et kas tööandja peab puhkuseraha, preemia ja koolitusraha otse kohtutäiturile kandma? Kohtutäitur töötasuarestimisaktis seda ei ole välja toonud. Kuna teenin väga palju alla miinimumi, isegi alla poole miinimumi, kas siis mingigi õigus on mul neile rahadele? Koolitusraha, mis oli 10 eurot, kanti otse kohtutäiturile.

Re: Puhkuseraha, preemia ja koolitusraha

23 Juul 2014, 14:41

Sissetuleku (töötasu) arestimise akti täitmine on tööandjale kohustuslik. Valdavalt sisaldab kohtutäituri poolt tööandjale saadetav sissetuleku arestimise akt korralduse, mille kohaselt tööandja on kohustatud kinni pidama summasid tööandaja poolt võlgnikust töötajale võlgu olevast töötasust või sellesarnasest sissetulekusummast kuni aktis väljatoodud nõude rahuldamiseni.

Seega hõlmab sissetuleku arestimise akt mitte üksnes töötasu vaid kui muid töötasusarnaseid sissetulekuid. Selliste töötasusarnaste sissetulekute alla läheb kindlasti nii preemia, kui ka puhkuseraha. Võlgniku sissetulekute arestimisele kohaldub muuhulgas täitemenetluse seadustiku (TMS) § 132 lg 1, mille kohaselt sissetulekut ei arestita, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Lisaks suureneb vastavalt TMS § 132 lg-le 2 mittearestitav sissetuleku osa iga ülalpeetava kohta ühe kolmandiku võrra palga alammäärast kuus.

Koolitusrahaga on asi keerulisem, sest olemuslikult ei ole see ilmselt Teie sissetulekuks vaid pigem Teie poolt kantud teatud liiki kuulutuste kompensatsioon. Kompensatsioonina on koolitusraha siiski samuti arestitav ning küsimus on vaid selles kas Teie tööandjale edastatud sissetuleku arestimise akt hõlmab ka selliseid Teie tööandja poolt Teile võlgu olevaid summasid. Viimane sõltub konkreetse akti formuleeringust, mistõttu ei saa ma olemasolevate andmete põhjal sellele hinnangut anda.

Puhkuserahaga seoses juhin Teie tähelepanu TMS § 133 lg-le 1’, mille kohaselt kui võlgniku kontole kantakse korraga enam kui ühe kuu sissetulek, on kohtutäitur kohustatud tühistama võlgniku avalduse alusel kolme tööpäeva jooksul konto arestimise ulatuses, mis tagab võlgnikule iga ettemakstud kuu kohta arestimisele mittekuuluva sissetuleku, järgides TMS §-des 131 ja 132 sätestatud piiranguid.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta