Elatus miinimum ja pangad.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatus miinimum ja pangad.

29 Aug 2014, 12:32

Tere,

Ma just naasin välismaalt ja leidsin panka külastades et mu kontod on arestitud. Hakkates asja uurima leidsin oma vastu algatatud täitemenetlused ja ka täiturite kontakt andmed. Nendega sai siis ühendust võetud et arutada mu väljavaateid ja teada saada et millised on nõuded mu vastu ning ka et vabastada 355e oma arvel. Kõik täiturid soovisid erinevaid asju kes töö leppingu koopiaid kes panga väljavõttet kuue kuu kohta jne. need sai kõik saadetud ja nad ka kõik vastasid peale ühe et mulle on tagatud ligipääs 355e kuid kui ma panka läksin et siis oma teenitud töötasu välja võtta öeldi et minu varad on ikka aresti all. ja mul pole õigust mitte kui ühtegi senti sealt välja võtta ja kui isegi mu konto lahti tehakse siis ma ei sa endale panga kaarti kuna mul on varade arest peal ning pean oma raha kätte saamiseks tegema pangas ülekande mõnele oma tuttavale kes siis mulle raha välja võttaks. Kuid minu asi ongi selles et kohtutäituri segretääriga rääkides koheldi mind kui idiooti kui ma küsisin et kui ka minul võimaldatakse kätte saada 355 siis kuidas ma peaks selle kätte saama kuna panga kontorid väiksemates kohtades ei väljasta sula raha ning mulle kaarti ei anta tänu nende poolse piiranguga. Tahaks teada kas see ei lähe mitte vastuolusse seadusega kuna kui ma ei eksi siis peab olema mul ligipääs 355 eurole. parandage kui ma eksin ja soovin teada mida teha edasi kuna mul on vaja seda ligi pääsu et ellu jääda. On möödunud üle kuu sellest kui ma nendega ühendust võtsin ja mulle öeldi et mul on ligipääs oma rahale. samas pole mitte kedagi keda ma usaldaks niipalju oma rahaga kui nende silmis on see normaalne.

ette tänades

Re: Elatus miinimum ja pangad.

01 Sept 2014, 07:36

Esmalt soovin kummutada ühe võlgnike seas levinud müüti, mille kohaselt keelavad kohtutäiturid pangakaartide või interneti panga teenuste kasutamist. Selgitan, et krediidiasutuses avatud võlgniku konto arestimisel annab kohtutäitur krediidiasutusele korralduse kanda võlgniku kontol olevad (ja ka tulevikus laekuvad) rahalised vahendid arestimisaktis nimetatud ulatuses kohtutäiturile üle. Kohtutäituri akt ei sisalda ühtegi korraldust mille järgi võlgnik ei tohi kasutada pangakaarte või muid pangateenuseid.
Pangakaartide (ja ka muude pangateenuste) kasutamise võimatus on kohtutäituri arestimisega seotud vaid nii palju, et reeglina (vastav punkt sisaldub panga üldtingimustes) on pangal õigus keelduda kliendile teatud teenuste (pangakaardid, interneti pank jms) osutamisest, juhul kui kliendi konto arestitakse kohtutäituri või muu ametiasutuse poolt.

Krediidiasutuses avatud võlgniku kontole arestimisele mittekuuluva miinimumi kohaldamisega seoses märgin, et seaduses (täpsemalt täitemenetluse seadustiku (TMS) §-des 130-136) on reguleeritud võlgniku sissetuleku (sh TMS § 133 pealkirjaga „Kontole kantava sissetuleku aresti alt vabastamine“ kontole laekuva võlgniku sissetuleku) arestimise erisused. Kohtupraktikas on leitud, et mitte kõik võlgniku poolt saada olevad rahalised vahendid on käsitletavad võlgniku sissetulekuna. Näiteks ühekordne tulu vara võõrandamisest, kingitusena saadud summa jms ei saa lugeda sissetulekuks.

Sissetuleku saamine krediidiasutuses avatud konto vahendusel on vaid üks sissetuleku saamise viisiks. Võlgniku sissetulek võib samuti laekuda kolmanda isiku kontole. Samuti on võimalik, et võlgnik saab sissetuleku osaliselt või täielikult sularahas. Lisaks sissetulekule võib võlgniku kontole laekuda ka muud võlgniku saada olevad rahalised vahendid (näiteks kingitusena saadud raha või ühekordne tulu vara võõrandamisest), millele kehtiv täitemenetluse õigus võimaldab sissenõuet pöörata.

Eespool toodust tulenevalt on kohtutäitur kohustatud selgitama välja võlgniku kontole laekuvate rahaliste vahendite olemust, samuti võlgniku sissetulekute allikaid ja hindama, kas ja kui suures ulatuses võib võlgnik saada sissetuleku muul viisil kui võlgniku krediidiasutuses avatud konto kaudu.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta