Võõras hagis oli minu vastu süüdistused ilma minu teadmata

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Võõras hagis oli minu vastu süüdistused ilma minu teadmata

20 Okt 2014, 13:12

Tere

ebaselgetel asjuoludel esitati minu elukaaslase vastu hagi (me ei ole abielus) lapse hooldusõiguse äravõtmise teemal.
Hagi jäi rahuldamata, sest põhjendusteks toodi põhimõtteliselt mind kui uue elukaaslasena. Minu käitumist lapsega jne. kuigi sel ajal, kui isa kohtus lapsega (laps elab ema juures), ei puutunud mina lapsega üldse kokku ega näinud last sel ajal. Suhtlus kas puudus või oli minimaalne ja viisakas. Hagis oli kirjas aga minu nimi ning laim ja eksnaise väljamõeldised minu kohta ning ebaselged süüdistused jne. mis ei vasta absoluutselt tõele. Ilmselgelt totter olukord aga kas selline asi on üldse võimalik, et võõras inimene seob mind minu enda teadmata teemadega kus mina olen kõrvaline isik?
Kas minule võhivõõras isik võib minu nime ja mainet halvustada kohtus või ametlikus dokumendis kolmandatele isikutele (siinkohal kohtule) ilma mind sellest oleks teavitatud? Seekord jäi see rahuldamata kuid milline on karistus sellise teo eest - seda enam, et vastavad tõendusmaterjalid väidete kohta puuduvad ning tegemist oli vale ja laimuga?

Re: Võõras hagis oli minu vastu süüdistused ilma minu teadma

21 Okt 2014, 15:05

Antud juhul on tegemist üsna tavalise hagiga, kus püütakse kõigi vahenditega saavutada oma soovitud eesmärki. Ilmselt püüti hagis näidata Teid kui kurja võõrasema. Hagi koostamisel võis olla abiks ka hageja esindaja. Teie maine kahjustamine ei ole kindlasti kooskõlas heade kommetega, kuid see ei ole kuritegu. Seega tegemist ei ole kriminaalkorras karistatava teoga ja karistust ei järgne. Hagi oli esitatud Teie elukaaslase vastu lapse hooldusõiguse äravõtmiseks. Kuna Te elate koos lapse isaga, siis Te ei olnud kõrvaline isik antud asjas. Kui laps käib või elab oma isa juures, siis vältimatult olete Te sunnitud suhtlema lapsega.
Kui Te leiate, et hagis Teid laimavate ja halvustavate väidetega tekitati Teile moraalne kahju, siis on Teil õigus esitada Teile kahju tekitanud isiku vastu hagi ja nõuda tekitatud kahju hüvitamist. Võlaõigusseaduse § 1045 lg 1 p 8 kohaselt on kahju tekitamine õigusvastane, kui see tekitati heade kommete vastase tahtliku käitumisega. Avalikult kohtus Teid laimavate väljamõeldiste levitamine on kindlasti vastuolus heade kommetega ning selline tegevus on tahtlik. Hagi esitamiseks on otstarbekas pöörduda advokaadi poole kuna tegemist võib olla keeruka vaidlusega.


Vastas Vambola Olli.

Vasta