Täitemenetlusest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Täitemenetlusest

27 Okt 2014, 13:31

Minu küsimus on järgmine:

Tulenevalt kohtuotsusest pidin ühisvara jagamise asjas kohtuotsuse tulemusena maksma kompensatsiooni enam saadud vara arvelt. Menetlus läbis kõik kohtuastmed. Peale riigikohtu määruse väljastamist asusin koheselt oma kohtuotsusest tulenevat kohustust täitma. Kuna minul ei olnud koheselt olemas nõutavat rahasummat, tasusin esialgu 2 korral a 1000 EUR (terviknõue oli üle 16 000 EUR). Samal ajal pöördusin vastaspoole poole selgitusega, et kogusumma tasun käesoleva aasta lõpuks. Sain vastuseks põhimõttelise nõusoleku (see toimus e-kirjavahetuse teel).
Vaatamata sellele sain kohtutäiturilt täitmisteate. Paraku ei toimetatud täitmisteadet minule allkirja vastu vaid jäeti postkasti. Täitmisteate sisus ei olnud nõudest arvestatud maha summat kokku 2000 EUR, mille olin tasunud enne täitmisteate koostamise kuupäeva. Nõue oli kohtuotsuses fikseeritud terviksummale, millele olid lisatud ka täitekulud, kättetoimetamise tasu jne.
Mina tasusin sissenõudja arvele ka kolmanda ja viimase osa nõudest täitemenetluse teate kättesaamisele järgneval päeval, millega täitsin nõude täies ulatuses. Tänaseks on seega nõue täidetud täies mahus.
Ilmselt on sissenõudja kas pahatahtlikult või teadlikult esitanud oma avalduses kohtutäiturile valeandmeid, jätess juba eelnevalt tasutud summast kohtutäiturit teavitamata.
Kõsimus: Millised on antud juhul minu kui võlgniku õigused ja kohustused? Kas kohtutäituril on õigus määrata minule täitekulud? Kas kohtutäitur on kohustatud tühistama oma esialgse täitmisteate ning koostama uue teate vastavalt tegelikule olukorrale esialgse teate koostamise päeval?

Re: Täitemenetlusest

30 Okt 2014, 08:54

Teil on võimalik valida kahe erineva õiguskaitse strateegia vahel. Esiteks võib valik sõltuda sellest kas Te üldse aktsepteerite enda suhtes täitemenetluse alustamist ning teiseks, vähetähtis ei ole asjaolu, kui palju ressursi (nii ajalist kui ka rahalist) saate te õiguskaitsele kulutada.

Teil on võimalik nõuda kohtu kaudu täitemenetluse lubamatukus tunnistamist. Tegemist on sissenõudja vastu esitava sundtäitmise lubamatuks tunnistamise hagiga (eeldab professionaalse õigusabiteenuse kasutamist).

Täitemenetluse seadustiku (TMS) § 221 lg 1 kohaselt võib võlgnik esitada sissenõudja vastu hagi täitedokumendi alusel sundtäitmise lubamatuks tunnistamiseks, eelkõige põhjusel, et nõue on rahuldatud, ajatatud või tasaarvestatud. Hagi rahuldamine ei mõjuta täitedokumendi kehtivust ega õigusjõudu.

Teie kirjast nähtuvalt võis nõue olla osaliselt rahuldatud (2 000 euro ulatuses) ja osaliselt ajatatud (saite e-kirja teel põhimõttelise nõusoleku võlgu oleva summa tasumise tähtaja edasi lükkamiseks aasta lõpuni).

Hagiavaldusega koos tuleb esitada kohtule ka taotluse hagi tagamise abinõuna täitemenetluse peatamiseks. Oluline on, et hagi sundtäitmise lubamatuks tunnistamiseks on võimalik TMS § 221 lg 3 kohaselt esitada kuni täitemenetluse lõpuni.

Selle variandi eeliseks on kahtlemata see, et hagi täies ulatuses rahuldamise korral vabanete Te ka täies ulatuses täitemenetlusega seotud kulude kandmisest, sest TMS § 221 lg 4 kohaselt hagi rahuldamise puhul jäävad täitekulud sissenõudja kanda.

Teiseks, ehk juhul kui Te ei soovi sundtäitmise lubamatuks tunnistamist hageda, tuleb Teil esmalt teha selgeks mis hetkest saab Teie suhtes lugeda täitemenetlust alanuks (millal toimetas kohtutäitur Teile täitmisteate kätte).

TMS § 10 lg-st 1 tulenevalt peab kohtutäitur täitmisteate võlgnikule kätte toimetama. TMS § 24 lg-st 2 tulenevalt loetakse täitemenetlus alanuks võlgnikule täitmisteate kättetoimetamisega. Teatud juhtudel dokumentide (sh täitmisteate) kättetoimetamiseks võib kohtutäitur kasutada nn kättetoimetamise fiktsioone (sh postkasti panekut). Menetlusdokumendi kättetoimetamine postkasti panekuga reguleerib tsiviilkohtumenetluse seadustiku (TsMS) § 326. TsMS § 326 lg-st 2 tulenevalt kättetoimetamine TsMS § 326 lõikes 1 nimetatud viisil on lubatud üksnes juhul, kui menetlusdokumenti on proovitud isikule isiklikult üle anda vähemalt kahel korral oluliselt erinevatel kellaaegadel vähemalt kolmepäevase vahega ja menetlusdokumenti ei ole võimalik kätte anda elu- või äriruumis viibivale muule isikule.

Olles jõudnud selgusele millal loetakse Teie suhtes täitemenetlus alanuks tuleb nõuda kohtutäiturilt selle lõpetamist ja ühtlasi teha selgeks kas ja kui suures ulatuses tuleb Teil täitemenetlusega seotud kulusid kanda.

TMS § 48 lg 1 p 2 kohaselt lõpetab kohtutäitur täitemenetluse kirjaliku dokumendi esitamisel, kui sellest nähtub, et sissenõudja nõue on rahuldatud. Seega tuleb Teil esitada kohtutäiturile sissenõudja nõude rahuldamist kinnitavaid dokumente (ehk näiteks maksekorraldusi) ja paluda kohtutäiturilt TMS § 48 lg 1 p-le 2 tuginedes täitemenetluse lõpetamist.

Täitemenetluse kulude juures tuleb nüüd arvestada kohtutäituri seaduse (KTS) § 41 lg-s 1 sätestatuga, mille kohaselt kui täitemenetluse käigus selgub, et võlgnik on nõude sissenõudja ees nõuetekohaselt täitnud enne sissenõudja poolt avalduse esitamist kohtutäiturile, maksab sissenõudja menetluse alustamise tasu ja pool menetluse põhitasust. Kui võlgnik täidab nõuetekohaselt nõude pärast avalduse kohtutäiturile esitamist, kuid enne täitmisteate saamist, maksab võlgnik menetluse alustamise tasu. Kui nõude täitmine toimus samal päeval kui täitmisteate kättetoimetamine, loetakse täitmine toimunuks pärast täitmisteate kättetoimetamist ning võlgnik maksab menetluse alustamise tasu ja pool menetluse põhitasust.

Täitmisteate kättetoimetamisest hakkab kulgema kohtutäituri poolt määratud vabatahtliku täitmise tähtaeg, mis on reeglina 10 päeva. Rahalise nõude täitmisel tuleneb KTS § 32 lg-st 4 et, kui võlgnik täidab täitedokumendi enne vabatahtlikuks täitmiseks antud tähtaja möödumist, siis peab ta maksma põhitasu üksnes pooles ulatuses. Lisaks tuleb ka sellisel juhul tasuda menetluse alustamise tasu.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta