Elatisvõlg ja kohtutäituri tegevusetus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatisvõlg ja kohtutäituri tegevusetus

28 Juul 2016, 10:30

Tere!

Esitasin mai lõpus kohtutäiturile avalduse, et ta taotleks kohtult määrust võlgniku valduses olevatesse ruumidesse sisenemiseks või tema valduses oleval maatükil viibimiseks ja nende läbiotsimiseks ning vara arestimiseks, mida elatisnõude täitmiseks
maha müüa . Olen korduvalt edastanud kohtutäiturile päringu, kas ta antud toimingu teinud, kuid ei ole selle kohta vastust saanud. Varsti saab täis 2 kuud avalduse esitamisest. Seaduses on kirjas, et määruse teeb kohus hiljemalt kohtutäiturilt avalduse saamisele järgneval tööpäeval. Kuidas edasi toimida? Samas on müügiportaalides kuulutusi, kus võlgnik müüb oma vara.
Kohtutäitur ei ole suutnud alates 2011 aastast võlgnikult sisse nõuda mitte üht senti. Mida pean mina lapse esindajana tegema, et kohtutäitur teeks oma tööd ja takistaks võlgnikul vara müüa?

Lisaks, tean, et elatisvõlglane on töövõimetuspensionär, seega saab töövõimetuspensioni. Kohtutäitur on sellest teadlik. Kas ma olen millestki valesti aru saanud, aga minu teada lubab seadus osa pensionist kinni pidada elatise katteks?

Tekkis ka küsimus - võlgnik elab suures eramus, tegeleb seal nn. mustalt autoremondiga. Sellest tulenevalt on ilmselged ka suured elektrikulud. Kui võlgnik suudab tasuda suuri elektriarveid, kas kohtutäituril on õigus need maksed peatada ja arestida elatisvõla katteks?

Re: Elatisvõlg ja kohtutäituri tegevusetus

08 Aug 2016, 08:55

Kohtutäituri tegevusega/tegevusetusega rahulolematuse korral on menetlusosalisel võimalik vaidlustada kohtutäituri tegevust täitemenetluse seadustiku (TMS) § 217 lg-s 1 sätestatud korras. TMS § 217 lg 1 kohaselt kohtutäituri otsuse või tegevuse peale täitedokumendi täitmisel või täitetoimingu tegemisest keeldumisel võib täitemenetluse osaline esitada kohtutäiturile kaebuse kümne päeva jooksul alates päevast, kui kaebuse esitaja sai teada või pidi teada saama otsuse või toimingu tegemisest, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

Rahalise nõude (sh elatisnõude) täitmisel on kohtutäituril võimalik arestida muuhulgas ka võlgniku pensioni.

TMS § 1181 lg 1 lubab arestida võlgniku eest kolmandale isikule täidetud rahalise kohustuse. TMS § 1181 lg 1 kohaselt kui võlgniku eest kolmandale isikule täidetud rahaline kohustus või rahalised kohustused kokku ületavad võlgnikule seadusega ettenähtud mittearestitava sissetuleku, on kohtutäituril õigus elatisnõude täitmisel nõuda arestimisaktiga kolmandalt isikult võlgniku eest täidetud rahalise kohustuse tagasitäitmist elatise sissenõudja kasuks kohtutäituri ametialasele kontole.

Seega iseenesest on võimalik nõuda, et kolmas isik (Teie küsimuses energia müüja) kannaks võlgniku poolt arvete alusel tasutud summad elatisnõude katteks kohtutäiturile.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta