Kohtutäituri nõudmised

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtutäituri nõudmised

08 Aug 2016, 09:31

Tere. Mul selline küsimus, et kas kohtutäitur peab saatma minule pööratud nõudmised ainult meilile, või on mul õigus nõuda ka kirja teel, kuna mina ei saa meile lahti mida on saatnud. Olen suhelnud ka temaga telefoni teel ka, aga sealt ka selgust ei saanud kuna räägib pool vene ja eesti segu keelt. Ja kui küsisin, miks minul näitab maksehäire registris ühte võlgnevust ja tema luges mulle ette mitmeid, mida pole üldse kuskil näha, siis ütles, et tema ei tea, miks on nii. Aga kui küsisin, kuidas selgust saaks nendele asjadele, vastas suht ülbelt, et pean kohale minema Narva kuigi ma ise olen pärit Lääne-Virumaalt. Mulle Narva üldse võõras kant ja mul sinna kohale minna on 162 km. Ja tahtsin ka kokkuleppet sõlmida, et iga kuu maksan mingi teatud summa, siis sellele vastati, et miks kokkuleppe, kui saab rohkem võtta minu palgast. Ja minu teada peaks osad asjad olema üldse korras, aga tänu sellele, et eelmine kohtutäitur vabastati ametist, on jäänud vist tema tööd osaliselt tegemata ja nüüd maksan seda, mida võib-olla pole olemas enam üldse. Loodan, et saite aru, mida tahan teada.

Re: Kohtutäituri nõudmised

08 Aug 2016, 09:32

Täitemenetluse seadustiku (TMS) § 10 lg 1 kohaselt peab kohtutäitur võlgnikule kätte toimetama täitmisteate ning täitemenetluse osalistele vara arestimise akti ja enampakkumise akti, samuti oma otsused kohtutäituri tegevuse peale esitatud kaebuste kohta ning muud seaduses sätestatud dokumendid. TMS § 10 lg 4 teade või muu dokument, mida ei pea menetlusosalisele kätte toimetama, kuid mis puudutab menetlusosalise õigusi, edastatakse menetlusosalisele kohtutäituri valitud viisil.

Eeltoodust tulenevalt võib kohtutäitur teade või muu dokument, mida ei pea menetlusosalisele kätte toimetama saata enda valitud viisil sh e-posti teel. Mõistagi on e-posti teel saatmine ka kõige odavam dokumentide edastamise viisiks. Tuleb arvestada, et kohtutäituri poolt täitemenetluseks tehtud kulud nõutakse võlgnikult sisse. Seega ka võlgniku jaoks soodsam, kui kohtutäitur kasutab dokumentide edastamiseks e-posti.

Kirjade avamisel tekkivaid tehnilisi probleeme on ilmselt võimalik lahendada, näiteks paigaldades arvutisse sobivat tarkvara.

„Maksehäire registriga“ seoses tasub teada, et kohtutäiturid ei avalda ega kustuta informatsiooni menetluses olevate nõuete kohta nn „maksehäire registrites“. Kohtutäitur ei kasuta oma töös nn „maksehäire registrdi“. Seega on kohtutäituril tõepoolest keeruline kommenteerida andmeid, mis ühes või teises nn „maksehäire registris“ on isiku kohta avaldatud.

Täitemenetluses menetlusandmete ja isikuandmete töötlemiseks peetakse täitemenetlusregistrit. Täitemenetlusregistrisse kantud isikul on õigus saada teavet temaga seotud andmete kohta. Täitemenetlusregistrisse kantud isik võib teabe saamiseks esitada kirjaliku taotluse Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Kojale (www.kpkoda.ee<http://www.kpkoda.ee>).

Võlgniku suhtes algatatud täitemenetluste kohta informatsiooni saamiseks tulebki esmalt pöörduda Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja poole taotlusega väljastada andmeid võlgniku suhtes avatud täitetoimikute kohta.

Iga konkreetse toimiku kohta informatsiooni saamiseks tuleb pöörduda asja menetleva kohtutäituri poole. Kohtutäitur on kohustatud vastama menetlusosalise esitatud avaldustele ja selgitustaotlustele, kui need on seotud kohtutäituri menetluses oleva täiteasjaga, sealhulgas kohtutäituri poolt lõpetatud täiteasjaga, ning isikul on õigus täiteasja raames kohtutäiturilt infot saada. Kohtutäitur vastab nii kiiresti kui võimalik, kuid mitte hiljem kui 30 kalendripäeva möödumisel avalduse või selgitustaotluse laekumisest arvates.

Juhul, kui Teie andmetel on üks või teine teie suhtes menetluses olev nõue rahuldatud, tuleb asja menetlevale kohtutäiturile esitada andmeid võlgnevuse tasumise kohta (üldjuhul tuleb kohtutäiturile esitada tasumist kinnitavad maksekorraldused või sissenõudja kinnitus nõude rahuldamise kohta). Seega kui Te arvate mõnda Teie suhtes menetluses olevat nõuet ei olegi olemas, tuleb Teil endal seda kohtutäiturile ka tõendada.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta