Kohtutäitur võttis omavoliliselt raha ära

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtutäitur võttis omavoliliselt raha ära

15 Sept 2016, 09:47

TERE
Täitur muutis suvalisel ajal arveldusarve kasutamise, maksimum summat.
Ligi 2aastat tagasi blokeeris täitur konto kasutamise.Esitasin vajalikud dok. ja lubas taas arveldusarvet kasutada ulatuses,kus võttis arvesse 4 ülalpeetavat last. Ligi kuu aega tagasi oli täitur muutnud max. kasutatavat limiiti 712 EUR-ni. Võttis sealt ülejäänud raha ning muutmist põhjendas segaselt.
KAS ON ÕIGUS ,NII TEHA,TEATAMATA ?

Mina saan nii aru, et kui kõik dokumendid on õigeaegselt esitatud, siis peaks nelja ülalpeetavaga saama oma pangakontolt välja võtta 1003,32€ kuus. (Nii ütles mulle üks kohtutäituritest)

Kuna täitur jäi oma seisukohale, siis küsisin nõu selle alaga tegelevalt ministeeriumilt. Sealt vastati järgmist:
Lisaks selgitame Teile, et kohtutäituril on lubatud võlgniku kontole seatud arestide suurust muuta tulenevalt temale teadaolevale informatsioonile.

Mida arvate ministeeriumi vastusest, ma ei saa aru kas nelja ülalpeetavaga on see summa(1003,32€) muutumatuna garanteeritud või mitte?

Re: Kohtutäitur võttis omavoliliselt raha ära

18 Sept 2016, 19:04

Täitemenetluse eesmärgiks on nõude tõhus ja võimalikult kiire täitmine, milles on esikohal sissenõudja õigustatud huvi. Täitemenetluse eesmärgist tulenevalt ei teatata üldjuhul võlgnikule kavandtavatest täitetoimingutest ette. Võlgniku konto arestimisest ja arestimise muutmisest antakse võlgnikule teada alles siis, kui vastav korraldus on panga poolt täidetud.

Kahjuks Teie küsimisest jääb selgusetuks, mis põhjusel muutis kohtutäitur Teie konto arestimise tingimused (kohaldatud miinimum). Üldjuhul võib selle põhjuseks olla kohtutäiturile laekunud informatsioon Teie sissetulekute kohta. Näiteks võis kohtutäiturile teatavaks saada, et mitte kõik Teie sissetulekud ei laeku kõnealusele kontole.

Valdava praktika kohaselt arestimisele mittekuuluvat miinimumi ei kohaldata abstraktselt võlgniku (sh näiteks juriidilisest isikust võlgniku) iga konto (sh sellise konto kuhu ei laeku võlgniku sissetulekuks olevad rahalised vahendid) arestimisel. Kohtutäituril on õigus ja ka kohustus hinnata võlgniku kontode arestimisel (sõltuvalt võlgniku sissetulekute suurusest ja nende saamise viisidest), kas ja millistele võlgniku kontodele ning kui suures ulatuses laekub võlgniku sissetulek.

Ministeeriumi vastusega seonduvalt märgin, et kohtutäituri seaduse § 55 lg 2 sätestab, et haldusjärelevalve ei hõlma ametitoimingu tegemisel kohtutäituri valitud õigusliku lahenduse otstarbekuse hindamist. Ministeeriumil on õigus sekkuda kohtutäituri ametitegevuse üle haldusjärelevalvet tehes kohtutäituri otsustusmenetluse sisulistesse küsimustesse vaid sellisel juhul, kui kohtutäitur on eksinud selgelt sätestatud ja üheselt mõistetava õigusnormi vastu või väljakujunenud kohtupraktika vastu.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta