Kas kohtutäituri tegevus on minu suhtes olnud õiglane?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas kohtutäituri tegevus on minu suhtes olnud õiglane?

24 Sept 2016, 17:31

Tere!
Olen 69 aastane pensionär, lisaks raske puudega, mille eest saan ettenähtud sotsiaalabiraha.
Minu suhtes rakendas kohtutäitur täitemenetlust, arestides minu pangaarve (lubatud on igakuine väljamakse 460 €). Kuna mul muid sissetulekuid polegi, kui pension 361 € ja sotsiaaltoetus 26 €, kokku 389 €, siis tehti nii, et pangast võib välja maksta 430 €, aga arestiti otse pensioniameti Pärnu büroos 50% pensionist. Järelikult laekub panka alla 180,50 €. Koos sotsiaaltoetusega on see alla elatusmiinimumi! Kas nii võib?
Minu suhtes algatati täitemenetlus nr. 2-144 1988. aastal kahe lapse suhtes. Täitemenetluse lõpptähtaeg oli 10.12.2002 a. Seega enam, kui kehtiv 10-aastane tähtaeg. Täitemenetlust alustati 2001 aastal. Kuna väidetavalt kuni k.a. aprilli kuuni puudus võla suurus, siis ei kohtutäitur ei olevat saanud asja täitmiseks pöörata. K.a. aprillis laste ema olevat esitanud summa, mille suuruseks on koos täitekuludega 4894,07 € . (Lubati veel lisaks ka viivised kohtusse anda.) Minu jaoks üüratu summa. Ma ei jõua seda elu lõpuni maksta, sest mu tervis on otsas – vähk. Lisaks söögile ja majahüti (üle saja aasta vana) korrastamisele, on vaja raha ka ravimitele. Mulle ei jäägi raha elamiseks. Ka abikaasa on pensionär ja sama vaene ning raske puudega. Meil pole ka mingit vara, mida müüa.
Lapsed on ammu oma elu peal ja elavad väga ja väga jõukalt. Nad võiksid oma ema vabalt toetad, kui tal raha vaja on. Peale kohtutäituri sellekevadist „aktiivset“ tegevuse alustamist minu lapsed minuga enam ei suhtle ning aidata ka ei lubanud.
Pealegi olen ma alimendid ometi õigel ajal maksnud, kuid kuidas seda tõestada? Arhiivis andmeid pole, tolleaegsed firmad on ammu kadunud ja raamatupidajad ilmselt surnud, sest nad olid juba tol ajal vanad inimesed. Minu enda ehitatud maja jäi laste emale ja lastele, mille nad lõpuks maha müüsid.
Kas on siin ilmas veel mingit õiglust või peamegi abikaasaga elu lõpuni täielikus vaesuses elama?

Lugupidamisega Võrumaa metsadest.

Re: Kas kohtutäituri tegevus on minu suhtes olnud õiglane?

26 Sept 2016, 14:15

Vastuseks Teie küsimusele sissetuleku arestimise ulatuse osas selgitan, et täitemenetluse seadustiku (TMS) § 132 lg-le 1’ kohaselt, kui sissenõude pööramine võlgniku muule varale ei ole viinud või eeldatavalt ei vii lapse elatisnõude täielikule rahuldamisele, võib arestida kuni pool TMS § 132 lõikes 1 nimetatud sissetulekust. Kui lapse elatisnõude täitmiseks võlgniku sissetulekust arestitav summa jääb alla poole käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud summast, võib arestida kuni ühe kolmandiku võlgniku sissetulekust.

Eelnimetatule lisaks elatise nõude sundtäitmisel ei kohaldata TMS § 132 lg-tes 2 ja 3 sätestatuid sissetuleku arestimise piiranguid.

Eespool toodust tulenevalt ning juhul, kui elatise nõude sundtäitmine muu võlgniku vara arvelt ei ole viinud või eeldatavalt ei vii nõude täielikule rahuldamisele, on võimalik arestida võlgniku sissetulek (sh pension) ka siis, kui see on kuu eest ettenähtud palga alammäära suurusest (sel aastal 430 €) väiksem.

Selgitan samuti, et TMS § 45 järgi võib kohus võlgniku avalduse alusel täitemenetluse peatada või täitmist pikendada või ajatada, kui menetluse jätkamine on võlgniku suhtes ebaõiglane. Seejuures tuleb arvestada sissenõudja huvisid ning muid asjaolusid, muu hulgas võlgniku perekondlikku ja majanduslikku olukorda. Seega kui Te leiate, et täitemenetluse jätkamine on Teie suhtes ebaõiglane, tuleb Teil pöörduda TMS § 45 alusel vastavasisulise avaldusega maakohtu poole.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta