Kohtutäitur ja konto arestimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtutäitur ja konto arestimine

14 Okt 2016, 19:42

Tere. Probleem järgmine. Jah olen võlgnik ja kohtutäitur on minu konto arestinud ja konto kasutusjääk on miinimum palk ehk siis 430 eurot.
Olen siin kuigi palju uurinud, et kui on ülalpeetavaid siis iga ülalpeetava kohta peaks see suurenema 1/3 võrra. Mul on 5 aastane tütar keda pean üleval. Tegin kohtutäiturile avalduse, et minu konto kasutusjääki suurendada kuna mul on ülalpeetavaid. lisasin tõendiks ka sünnitunnistuse.
Vastus sellele oli järgnev:
Tere

Seadusest tulenevalt kohaldatakse mittearestitav miin. panka laekunud sissetulekule. Teie sissetulekuks on töötasu ja peretoetus kokku 420 eurot. Panka mittearestitavaks miin on jäetud Teile 430€.

Seadusest tulenevalt kohaldatakse miin. panka laekunud sissetulekule, miin. kohaldamine ei sõltu Teie laste arvust vaid sõltub Teie sissetulekust.

Täiendavat miin. täitur panka ei kohalda.

Seega minu küsimus on nüüd järgnev. Et kellel siis õigus on? Leidsin ju ometigi veel pärast ka täitemenetluse seadustikust ka paragrahvi §132 lõige kaks. Kus kirjas järgnev:

§ 132. Sissetuleku osa, millele ei saa sissenõuet pöörata

(2) Kui võlgnik peab seadusest tulenevalt ülal teist isikut või maksab talle elatist, suureneb mittearestitav summa iga ülalpeetava kohta ühe kolmandiku võrra palga alammäärast kuus, välja arvatud juhul, kui sundtäidetakse lapse elatisnõuet.
[RT I 2007, 25, 130 - jõust. 01.01.2008]



Ette tänades.

Re: Kohtutäitur ja konto arestimine

19 Okt 2016, 21:00

Täitemenetluse seadustiku (TMS) §-d 130-136 (TMS-i II osa 7. peatüki 2. jagu pealkirjaga „Sissetuleku arestimise erisused“) näevad ette võlgniku sissetuleku (sh TMS § 133 pealkirjaga „Kontole kantava sissetuleku aresti alt vabastamine“ kontole laekuva võlgniku sissetuleku) arestimise erisused.

TMS § 133 lg 1 sätestab küll, et arestimisaktis märgib kohtutäitur, et arestimisele ei kuulu igakuiselt summa, mis vastab ühe kuupalga alammäärale, ning märgib talle teadaolevate andmete põhjal võlgniku ülalpeetavate kohta arestimisele mittekuuluva summa. Kohtutäitur tühistab võlgniku avalduse alusel kolme tööpäeva jooksul konto arestimise ulatuses, mis tagab võlgnikule arestimisele mittekuuluva sissetuleku (käesoleva seadustiku §-des 131 ja 132 sätestatud piirangud).

TMS § 133 lg 1 kohaldamisel on sätet võimalik tõlgendada ka selliselt see kohaldatakse üksnes kontole laekuvale sissetulekule. See tähendab, et TMS § 133 lg 1 ei kohaldata abstraktselt võlgniku (sh näiteks juriidilisest isikust võlgniku) iga konto (sh sellise konto kuhu ei laeku võlgniku sissetulekuks olevad rahalised vahendid) arestimisel. Sellisel juhul kohaldab kohtutäitur TMS § 133 lg 1 üksnes sellele füüsilisest isikust võlgniku kontole, millele laekub võlgniku sissetulek ja üksnes selle kontole laekuva sissetuleku ulatuses.

Juhul, kui Te leiate, et kohtutäitur oma tegevusega rikub Teie õigusi on Teil võimalik esitada TMS § 217 järgi kohtutäituri tegevuse peale kaebuse. Kaebus tuleb esitada õigeaegselt ehk 10 päeva jooksul. Kui Te õigeaegselt kohtutäituri tegevuse peale kaebust ei esita, siis hiljem ei saa Te tugineda nendele asjaoludele, mida oleks võinud kaebuses esitada.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta