Ühisomandis vara jagamise nõue ja tagatise tühistamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisomandis vara jagamise nõue ja tagatise tühistamine

09 Nov 2016, 21:08

Ostsime 8 kuud tagasi pangalaenuga korteri mille tagatiseks sai vormistatud minu elukaaslase (kaastaotleja) ema valduses olev korter. Korterile on kogu turuväärtuse osas seatud panga poolt deposiit. Elukaaslase vanemad ei ela koos juba paarkümend aastat, aga abielu on lahutamata ja korter seeläbi isaga ühisomandis. Notaris andsid allkirja mõlemad vanemad.

Hiljuti sai kaastaotleja ema kohtutäiturilt kirja, kus on loetletud mõned aastad tagasi kohtu kaudu isalt välja mõistedud 2 võlga ja küsitakse ema nõusolekut kaasoamndis oleva korteri realisreerimiseks. Seal on öeldud, et kirjale mittevastamise või keeldumise korral võib sissenõudja nõuda kohtu kaudu ühisvara jagamist ja sissenõude pööramist võlgniku osale ühisomandist (TMS § 14).

Lisaks viidatakse, et sissenõudja võib esitada hagi võlgniku ja tehingu teise poole vastu ning nõuda, et kohus tunnistaks käesolevas osas sätestatud alusel ja korras kehtetuks tehingu, mis kahjustab sissenõudjate huvisid (edaspidi tagasivõitmine). Tehinguks loetakse käesoleva osa tähenduses ka eseme käsutamist täitemenetluses (TMS § 187).

Püüdsin ise ka seadusandlust lugeda, aga ei saanud selgust kahe küsimuse osas:

1) Kas selle läbi võib olla ohus meie pangalaenu tagatis ja korteri tagatiseks andmist saab tagantjärele tühistada?
2) Kui kohus määrab ühisvara jagamisele, siis kas elukaaslase ema saab sundida tema osa korterist müüma?

Re: Ühisomandis vara jagamise nõue ja tagatise tühistamine

10 Nov 2016, 19:26

Võib küll. Eelkõige eeldatakse, et võlgnik oma kohustuse võlausaldaja ees täidab ilma sunnimeetmeid rakendamata. Juhul kui võlgnik seda ei tee, siis ongi aeg võõrandada võlgade katteks ühisomandisse kuuluv korteriomand. Kui võlgnik ( teie elukaaslase isa) saaks oma võla maksta ja likvideerida ilma vara müügita, siis see oleks kõige lihtsam lahend. Kui ei , siis läheb ühisvara jagamisele ja kohtutäitur müüb korteriomandi avalikul enampakkumisel maha ja teie elukaaslase ema saab vaid ½ müügisummast.

Mis siis nüüd teie lepinguga saab? Kindlasti on pank huvitatud oma garantiide säilimisest või siis suurendamisest. Pank võib tõsta teie laenuintressi osa või nõuda muud garantiid. Hüpoteegi seadmine teisele kinnisvarale, suurema summa sissemakse sooritamist vms.

Antud kirjast küll ei selgu, millises summas see võlgnevus teie elukaaslase isal on, kuid kõige mõistlikum oleks see rahaliselt likvideerida või saavutada kokkulepe maksegraafikus, millise aja sookusul võlgnevus likvideeritakse.


Vastas Krista Paal.

Vasta