Arestitava summa suurus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Arestitava summa suurus

21 Nov 2016, 19:05

Küsimus selle kohta (3) Mittearestitavat summat ületavast sissetuleku osast võib kuni viiele palga alammäära suurusele summale vastavast osast arestida kaks kolmandikku, seda ületavast sissetulekust kogu sissetuleku, tingimusel, et arestitav summa ei ületa kahte kolmandikku kogu sissetulekust. Sätet ei kohaldata, kui sundtäitmisel on elatise nõue.
[RT I 2007, 25, 130 - jõust. 01.01.2008]


Nimelt on mul 2 kohtutäiturilt, kellele mõlemale esitasin avalduse vabastada konto aresti alt töötasu arestimis skeemil nähtavas summa ulatuses.

Toon näite : mu brutopalk on 1600 eurot ja mul on 1 ülalpeetav

1. kohtutäitur vastas, et lisaks alampalgale + ülalpeetavale saan igakuu lisaks kasutada veel mittearestitavast osast 1/3ndiku ja kuna mu palk erineb iga kuu mingil määral, siis peale tööandja tõendi esitamist iga kuu selle kohta kui palju moodustab 1/3 mittearestitavast osast muudab ta igakuu limiiti ja saan kasutada suurema osa kui alampalk ja lapse osa.

2.kohtutäitur vastas täpselt nii :
Tere!

TMS § 132 lg 3 kuulub kohaldamisele, kui sissetuleku suuruseks on vähemalt viie palga alamäära suurune summa ja enam. Kuna Teie sissetuleku suuruseks on väiksem summa, ei ole käesoleval juhul Teie viide antud õigusnormile asjakohane
TMS § 133 lg 1 alusel arestimisaktis märgib kohtutäitur, et arestimisele ei kuulu igakuiselt summa, mis vastab ühe kuupalga alammäärale, ning märgib talle teadaolevate andmete põhjal võlgniku ülalpeetavate kohta arestimisele mittekuuluva summa. Käesoleva kaasuse puhul peab Teile jääma kätte üks kuupalga alamäär + üks kolmandik kuupalga alamäärast.
Tuginedes eelnevale, puudub Teie taotluse rahuldamiseks õiguspärane alus.




Minu arvates on 2.kohtutäituri vastus ebaaus. Kumb siis on õige, kas saan ise sellest asjast valesti aru ja ka 1. kohtutäitur, kes on nõus vabastama summa mida näitab töötasu arestimisskeem või on 2. kohtutäituri käitumine ebaeetiline?

Mida peaksin tegema?

Lugupidamisega

Re: Arestitava summa suurus

29 Nov 2016, 16:27

Täitemenetluse seadustiku (TMS) § 132 lg 3 kohaselt mittearestitavat summat ületavast sissetuleku osast võib kuni viiele palga alammäära suurusele summale vastavast osast arestida kaks kolmandikku, seda ületavast sissetulekust kogu sissetuleku, tingimusel, et arestitav summa ei ületa kahte kolmandikku kogu sissetulekust. Sätet ei kohaldata, kui sundtäitmisel on elatise nõue.

TMS § 133 lg 1 teise lause kohaselt tühistab kohtutäitur võlgniku avalduse alusel kolme tööpäeva jooksul konto arestimise ulatuses, mis tagab võlgnikule arestimisele mittekuuluva sissetuleku (käesoleva seadustiku §-des 131 ja 132 sätestatud piirangud).

Seega tuleneb TMS § 133 lg 1 teisest lausest üheselt, et võlgniku avalduse alusel peab kohtutäitur võlgniku konto arestimisel lähtuma TMS §-des 131 ja 132 sätestatud piirangutest ehk muuhulgas ka TMS § 132 lg-st 3.

2. kohtutäituri vastuses esitatud seisukoht on põhjendamatu.

Kohtutäituri tegevusega/tegevusetusega rahulolematuse korral on menetlusosalisel võimalik vaidlustada kohtutäituri tegevust täitemenetluse seadustiku (TMS) § 217 lg-s 1 sätestatud korras. TMS § 217 lg 1 kohaselt kohtutäituri otsuse või tegevuse peale täitedokumendi täitmisel või täitetoimingu tegemisest keeldumisel võib täitemenetluse osaline esitada kohtutäiturile kaebuse kümne päeva jooksul alates päevast, kui kaebuse esitaja sai teada või pidi teada saama otsuse või toimingu tegemisest, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta