Nõude liikumine pankrotipesast välja

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Nõude liikumine pankrotipesast välja

07 Dets 2016, 13:57

Käendasin 1998 aastal Maapangast võetud laenu. Laenuvõtja jättis kohustused täitmata ning 2001 aasta 15 märtsi kohtuotsuses tsiviilasjas nõuti minult käendatud summa tasumist. Kohe liikus nõue edasi kohtutäiturile kes alustas täitemenetlust. Seoses maapanga pankrotiga müüdi nõue pankrotihalduri poolt edasi ettevõttele ,millele 29 okt 2010 kuulutati pankrot mille menetlus kestab tänaseni. Täna sain kohtutäiturilt kirja, kus ta nõuab kinnitust selle kirja kättesaamise kohta. Kiri ise on suunatud haigekassale - rahalise nõude (haigushüvitise) arestimise akt - ja on seotud sellesama tsiviilasjaga tekkinud nõude täitmisega uue mulle tundmatu ettevõtte avalduse alusel. S.t. võlanõue on pankrotistunud firmast liikunud edasi uuele ettevõttele.
Pankrotimenetluse venib jaotusettepaneku tühistamise tõttu tänaseni. Küsimus on kuidas saab võlanõue pankrotivarast enne pankrotimenetluse lõppu liikuda teise ettevõtte omandusse, kui jaotusettepanekut ei ole kinnitatud ning vara müügist laekunud raha katab vaevu pankrotihalduri kulud. Kuidas uus nõude omanik tõestab/peab tõestama kohtutäiturile nõude omandiõigust.
Samuti küsin, kas tõesti kohus teeb trahvi ,kui kohtutäiturile viivitamatult ei vasta või ei kinnita kirja kättesaamist. Väljavõte kirjast: Kinnitus kirja kättesaamisest tuleb saata kohtutäiturile viivitamata. Seda kohustust rikkunud menetlusosalist või tema esindajat võib kohus seaduses sätestatud korras trahvida.
P.S Ei ole haige , ega saa kindasti mingisugust haigushüvitist.

Re: Nõude liikumine pankrotipesast välja

21 Dets 2016, 23:38

Saan aru selliselt, et 15.03.2001.a. otsusega on küsijalt AS Maapank (kustutatud) kasuks käenduslepingu alusel väljamõistetud mingi X summa, mille AS Maapank (kustutatud) pankrotihaldurid võõrandasid äriühingule Y. Sellele äriühingule Y on 29.10.2010.a. väljakuulutatud pankrot.

PankrS § 37 lg 1 kohaselt pankrotivarasse kuuluva võlgnikule võlgnetava kohustuse täitmist võib pärast pankroti väljakuulutamist vastu võtta üksnes haldur.

Kuna äriühingu Y pankrotihaldur on ilmselt selle nõude võõrandanud, siis see, kas äriühingu Y pankrotimenetlus venib, ei puuduta küsijat.

Vara müük ei ole mittekuidagi seotud jaotusettepaneku kinnitamisega või kinnitamata jätmisega.

PankrS § 133 lg 1 kohaselt võib pankrotihaldur alustada vara müüki pärast võlausaldajate esimest üldkoosolekut, kui võlausaldajad sellel koosolekul ei ole otsustanud teisiti.

Äriühingu Y pankroti kuulutati välja 29.10.2010, võlausaldajate I üldkoosolek toimub mitte enne kui 15 päeva ja mitte hiljem kui 30 päeva pankroti väljakuulutamisest. Seega toimus võlausaldajate üldkoosolek hiljemalt 28.11.2010.a. ja pankrotihaldur ilmselt võis ka nõuet küsija vastu võõrandada.

Nõude uus omanik peab täiturile esitama nõude omandamise aluseks olevad dokumendid. Küsija kui võlgnik täitemenetluses saab minna täituri juurde ja tutvuda täitemenetluse toimikuga.

Seonduvalt trahvimise õigusega saadan väljavõtted seadustest:

Täitemenetluse seadustiku § 10 lg 2 kohaselt kohaldatatkse dokumentide kättetoimetamisele tsiviilkohtumenetluses menetlusdokumentide kättetoimetamise kohta sätestatut, kui käesolevast seadustikust ei tulene teisiti. Kohtutäitur võib dokumendi ka ise kätte toimetada. /-/

Tsiviilkohtumenetluse seadus § 3111 lg 5 kohaselt loetakse menetlusdokument käesoleva paragrahvi lõikes 4 sätestatud korras saajale kättetoimetatuks, kui saaja kinnitab kirjalikult, faksi teel või elektrooniliselt menetlusdokumendi kättesaamist. Kinnituses tuleb märkida dokumendi kättesaamise kuupäev ning kinnituse peab olema allkirjastanud saaja või tema esindaja. Elektrooniline kinnitus peab olema varustatud saatja digitaalallkirjaga või edastatud muul sellesarnasel turvalisel viisil, mis võimaldab tuvastada saatja ja saatmise aja, välja arvatud juhul, kui kohtul ei ole põhjust kahelda, et digitaalallkirjastamata kinnituse on saatnud saaja või tema esindaja. Kohtule võib elektroonilise kinnituse saata elektronposti teel, kui saaja elektronpostiaadress on kohtule teada ning võib eeldada, et volitamata isikul puudub sellele juurdepääs, samuti juhul, kui kohus on juba sama kohtuasja käigus sellel elektronpostiaadressil dokumente edastanud või kui menetlusosaline on ise avaldanud kohtule oma elektronpostiaadressi. Saaja peab käesolevas lõikes nimetatud kinnituse saatma kohtule viivitamata. Seda kohustust rikkunud menetlusosalist või tema esindajat võib kohus trahvida.

Lisaks eeltoodule:

TSÜS § 157 lg 1 Jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude, samuti kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist tuleneva nõude aegumistähtaeg on 10 aastat.

Jõustus 05.04.2011.a.

Ei ole üheselt selge ja teada, kas nimetatud säte kohaldub ka 15.03.2001.a. otsusele, kuid soovitan siiski 2021.a. pöörduda kohtusse ja paluda kohaldada ostusele ja nõudele aegumist.



Vastas Ly Müürsoo.

Vasta