Arve sulgemine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Arve sulgemine

16 Dets 2016, 12:37

Tere!
Danske Bank AS Eesti filiaal, kavatseb alates märtsist 2017 võtma eraisikute kontodelt haldamistasu 1.50. Küsimus pole summas, aga ma pole seda arvet 8 aastat kasutanud ja soovisin sulgeda. Konto on arestitud. Tegin ka panka avalduse, aga sealt tuli kiri, et surnutelt ja laenu omavatelt isikutelt ei võeta tasu, et pöördugu kohtutäiturite poole. Kolm neid on. Üks vabastas arestist kaks ei. Raamatupidamine peab palgast kinni ja tasub kohtutäiturile natuke rohkemgi kui seadus nõuab. Palga saan sularahas. Miks ei ole võimalik sulgeda 0 arvet mida ei kasutata juba pikemat aega. Kas on õigus nõuda kohtutäituritelt konto haldustasu maksmist?
Teine küsimus puudutab otseselt ühte kohtutäiturit. 8 aastat tagasi esitas üks inkasso firma kohtutäituri kaudu nõude. Nõudega olin ise nõus. Kaks kuud viisin kohtutäiturile tasu -- polnud arestinud arvet. Siis tegi Inkasso firma ettepaneku kohtuväliseks lahendiks. Olin nõus. Kohtus tühistati näärus ja me sõlmisime lepingu kompromiss summa peale ja see tasuti ammu. .6 aastat hiljem hakkas kohtutäitur nõudma oma saamata täitevmenetluse tasusid. Ma teatasin, küll et kohus tühistas määruse, aga nemad ei jäta jonni.Isegi veel 2014 seisis täis nõue maksuameti tuludeklaratsiooni lehel, kuigi võlg oli tasutud 2010 aasta. Mida teha.

Re: Arve sulgemine

20 Dets 2016, 17:43

Võlgniku kontol olevate ja sinna tulevikus laekuvate rahaliste vahendite arestimine (tavaliselt nimetatakse konto arestimiseks) on üks võlgniku varale sissenõude pööramise viisidest. Selle eesmärgiks on muuhulgas see, et sissenõudja kasuks oleksid arestitud ka võlgniku krediidiasutuses avatud kontole tulevikus laekuvad rahalised vahendid.
Võlgniku kontol olevate ja sinna tulevikus laekuvate rahaliste vahendite arestimisega kaasneb ka nn arestimise järjekord ehk raha võlgniku kontolt hakkab esimesena saama see sissenõudja, kelle kasuks on võlgniku konto esimesena arestitud.

Danske Bank AS Eesti filiaali juhtumite puhul ongi peamine küsimus selles, et kas peale kohtutäituri poolt konto vabastamist konto suletakse või jätkab võlgnik konto kasutamist. Samuti on probleemiks, mis juhtub siis, kui võlgnik pärast konto sulgemist, otsustab siiski avada uus konto Danske Bank AS Eesti filiaalis.

Kohtutäitur nõuab võlgnikult raha sisse sissenõudja kasuks, ehk sissenõutud raha ei kuulu kohtutäiturile vaid sissenõudjale, kes kohtutäituri kaudu teostab oma õigust saada rahuldatud riiklikult tunnustatud täitedokumendist tulenevat nõuet.

Juhul, kui kohtutäitur sissenõudja nõusolekuta vabastab võlgniku konto ning hiljem selgub ja sinna kontole laekus märkimisäärne rahasumma, võib sissenõudja esitada kohtutäituri vastu kahjunõue. Kahjuks on siis saamata raha, mis oleks sissenõudja saanud siis, kui kohtutäitur ei oleks kõnealust kontot vabastanud.

Eeltoodust tulenevalt Danske Bank AS Eesti filiaaliga seotud juhtumitel tasub proovida saavutada kokkulepe konto vabastamise osas sissenõudjaga. Kui sissenõudja on vabastamisega nõus, siis ka kohtutäituri jaoks ei pea see üldjuhul probleemiks olema.

Teine küsimus jääb paraku ebaselgeks.
Inkasso firma kohtutäituri poole pöördumine eeldab, et inkasso firmal olemas võlgniku suhtes kehtiv täitedokument (üldjuhul kohtuotsus või määrus). Seetõttu jääb arusaamatuks millisest inkasso poolt pakutud kohtuvälise lahendamise võimalusest saab olla juttu olukorras kus kohtulahend (täitedokument) on juba niigi olemas.
Juhul kui Te olite nõudega nõus, siis jääb arusaamatuks kes pöördus kohtu poole täitedokumendi tühistamise nõudega. Teoreetiliselt on olukord võimalik näiteks juhul, kui esialgseks täitedokumendiks oli viivitamatult täitmisele kuuluv lahend (nt tagaselja otsus või maksekäsk). Samas, selle tühistamise eelduseks on siiski kohustatud isiku aktiivne tegevus ehk lahendi vaidlustamine.
Juhul, kui täitemenetluse aluseks olnud täitedokument tõepoolest tühistati, siis sellega koos langes ka täitemenetluse alus ning kohtutäitur pidi täitemenetluse lõpetama.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta