Tere, ma väga palun kiiresti juristi abi !

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tere, ma väga palun kiiresti juristi abi !

16 Dets 2016, 13:14

Tere,
Elan üksi koos oma 12 aastase tütrega. Kinnisvara meil ei ole ,samuti pole autot ...vallasvara isiklikud asjad solemas.Lapse isa on surnud ning saame riiklikku kaotuspensioni, töötan oma väikeettevõttes .
Olen saanud esmakordselt kohtutäiturilt teated, rahalise nõude ( töötasu) arestimise akti ja minu ettevõttele (olena ainuisikuline osanik)otsuse kohustuse täitmiseks ja sunniraha hoiatuse.

Kõige huvitavam asi üldse, sain postkastist teate kohtutäiturilt, helistasin ise täiturile täpsustamaks asju, selgus, tähtaeg millal postkontor või postitöötaja ümbriku posti jättis on aegunud 10 kalendripäeva.Järgmisel päeval olid minu pangakontod erinevates pankades arestitud ja meili teel saadetud isiku arestimise ja ettevõtte sunniraha hoiatustega.

Minu küsimus,kuna minu isiklikud pangakontod on tänaseks arestitud kohtutäituri poolt,kas on võimalik taotleda miinimumpalga saamist ( töötan oma ettevõttes) oma ettevõtte pangakontolt minu eraisiku kontole? Kas ma tõesti pean nüüd tõestama väljavõtte alusel ,et olen saanud miinimumpalka? Kolmel viimasel kuul ei olegi miinimumpalka ettevõttest välja võtnud, kuna
tegevus sai peatatud ( minu põhiklent lõpetas minuga lepingu jur plaanis) ning olen vaid sotsmaksu maksuametile deklareerinud ( et haigekassa püsiks).
Kui nüüd uuesti tegevusega ettevõttes algust teen, kas tuleb eelnevalt 3 kuud oodata sissetulekut,et tõestada seda väljavõtte alusel kohtutäiturile,kes annab võimaluse isiklikku kontot miinimumi osas ksutada?

Kohtutäituri assistendi vastus meili teel oli selline:
Võlgnikul on kohustus tõendada sissetuleku olemasolu ja sissetulek peab laekuma isiklikule pangakontole.
Esitage tõendid sissetuleku olemasolu kohta. Lisaks ka lapse sünnitunnistuse koopia.
Miinimumpalk vabastatakse vaid sissetuleku olemasolul.


Palun vastakse kas see on õige, kas peame tõesti elama nüüd mitte millestki isegi miinimumpalga suurust tasu ei saa ma oma kontol äraelamiseks kasutada,kui ma ei suuda tõestada ,et on miinimumpalk eelnevalt on minu pangaarvele laekunud ? Kõik mis kontole tuleb arestitakse kohtutäituri poolt.Lapsetoetus pension kantakse lapse isiklikule arvele.Kas järgmisena pannakse minu tütre kontodele arest peale?

Järgmine küsimus: ettevõte sai sunniraha hoiatuse esmakordselt 200.- tasuma peab 30 kalendripäeva jooksul. Aega mul veel on, tähtaeg oli 12.01.2017.a. Kui aga ettevõtte on ajutiselt peatatud , hetkeseisuga ei ole mul tegevust , kuid väikesed säästud pangaarvel siiski ...kui ettevõtte arvelt maksan esialgselt sunniraha niipalju kui jaksab 25.- euri ,kas kohtutäitur saab siin rakendada edaspidist sunniraha 500.- nädalas ja siis juba 1000.- euri nädala kohta...sellise kirja ma kahjuks sain.Võib olla peaksin ma kohe eraisiku pankroti avalduse sisse andma? Hetke seisuga summa millest räägin on 2500.- euri .Kas saab kohtutäitur ettevõttele tuhandeid eurosid sunniraha määrata, kui samas tasun ettevõtte arvelt niipalju kui jõuab,osade kaupa kasvõi 10.- euro osas ? Oskate öelda millal arestib kohtutäitur ka ettevõtte konto ? Veel niipalju , minu ettevõtel on juba viimased 3 aastat üks klient ( seda näitab ka väljavõte) summas 350.- euri kuus, see kogu meie ettevõtte käive? Ma enam ei tea kuidas edasi elada, see on ettevõttele ja meie perele kaos , sellest olukorrast ei tule ma siis iialgi välja .
Kohtutäiturile pakkusin välja ka maksegraafiku , kuid selle kohta tuli samuti kiri, kui võla sissenõudja sellega nõustub , siis
on hästi.Kuid juba tean vastust, raha sissenõudja ei olnud sellise väikse summaga päri.

Mida teha, kas kuulutan eraisiku pankroti välja? Lõpuks on võlasumma 20-30 000 piirimail.
Parimate soovidega,
H.

Re: Tere, ma väga palun kiiresti juristi abi !

18 Dets 2016, 18:58

Kohtutäiturid tegutsevad vastavalt täitemenetluse seadustikule (TMS). Ilmselt on esitatud Teie ja Teie ettevõtte vastu nõue ning see on antud sundtäitmiseks kohtutäiturile. Täitedokumentideks, mille alusel kohtutäitur algatab täitemenetluse on kohtuotsused ja määrused aga ka muud täitedokumendid vastavalt täitemenetluse seadustiku §-le 2. Täitemenetluse käigus on kohtutäituril õigus arestida võlgniku sissetulekud ja vara. Sissetulekuks loetakse eelkõige võlgniku töötasu või muud sellesarnast tasu, päevaraha, konkurentsist hoidumise tasu, intellektuaalse omandi üleandmisest või kasutada andmisest saadavat tasu, pensioni, dividende ning kaupa, teenust, loonustasu või rahaliselt hinnatavat soodustust, mida isik on saanud seoses töö- või teenistussuhtega, juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmeks olekuga või pikaajalise lepingulise suhtega. TMS § 133 lg 1 ja 2 sätestavad, et sissetulekut ei arestita, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Kui võlgnik peab seadusest tulenevalt ülal teist isikut või maksab talle elatist, suureneb mittearestitav summa iga ülalpeetava kohta ühe kolmandiku võrra palga alammäärast kuus, välja arvatud juhul, kui sundtäidetakse lapse elatisnõuet.
Seega peaks jääma Teie töötasust arestimata ühe kuu palga alammäär ja 1/3 palga alammäärast, kui Te kasvatate last. Teil tuleb esitada kohtutäiturile selle kohta avaldus ning andmed töötamise ja lapse kasvatamise kohta (koopia lapse sünnitunnistusest ja töölepingu koopia või muud andmed igakuise sissetuleku kohta). Täitemenetluse käigus peaksite taotlema sissenõudjalt võlgnevuse tasumist ositi. Kohtutäitur ei oma õigust sissenõudja nimel sõlmida Teiega kokkulepet võlgnevuse ositi tasumiseks. Kohtutäitur ei oma õigust pöörata sissenõuet Teie lapse toitjakaotuspensionile.
Teatud lahenduseks on ilmselt olukorras, kui Te olete maksejõetu, pankroti avalduse esitamine kohtule ning seeläbi pankroti välja kuulutamine. Teie kui füüsilise isiku pankroti välja kuulutamisele järgneb võlgadest vabastamise menetlus.


Vastas Vambola Olli.

Re: Tere, ma väga palun kiiresti juristi abi !

20 Dets 2016, 15:12

Aitäh vastuse eest!
Palun täpsustage, kas kohtutäitur saab ettevõttele sunniraha määramisel ja selle mitte maksmisel ( kui ettevõttel puuduvad selleks rahalised võimalused) sulgeda või arestida ettevõtte pangakontod , mis minu kui isikuga seotud ( olen ettevõtte ainuomanik ja võlgnevus kohtutäituri ees ainuisikuliselt minul, võlg on eraisiku vastu algatatud )? Kas tõesti saab kohtutäitur määrata iga nädal 1000.- euri sunniraha minu ettevõttele, kus olen ise omanik ,samas võlgnik eraisiku ees, kes raha nõuab kohtutäituri kaudu?
Sellisel juhul läheb ka ettevõte pankrotti kui kohtutäitur saab tegevusi omavoliliselt käsutada.

Ette tänades!

Re: Tere, ma väga palun kiiresti juristi abi !

22 Dets 2016, 12:14

Suur tänu vastuse eest !
Kuid minu teine küsimus jäi vastuseta.
Minu ettevõte ( olen ainuosanik) sai sunniraha hoiatuse esmakordselt 200.- tasuma peab 30 kalendripäeva jooksul. Aega mul veel on, tähtaeg oli 12.01.2017.a. Ettevõtte on ajutiselt peatatud , hetkeseisuga ei ole mul tegevust , kuid väikesed säästud pangaarvel siiski ...kui ettevõtte arvelt maksan esialgselt sunniraha niipalju kui jaksab 25.- euri ,kas kohtutäitur saab siin rakendada edaspidist sunniraha 500.- nädalas ja siis juba 1000.- euri nädala kohta...sellise kirja ma kahjuks sain.Võib olla peaksin ma kohe eraisiku pankroti avalduse sisse andma? Hetke seisuga summa millest räägin on 2500.- euri .Kas saab kohtutäitur ettevõttele tuhandeid eurosid sunniraha määrata, kui samas tasun ettevõtte arvelt niipalju kui jõuab,osade kaupa kasvõi 10.- euro osas ? Oskate öelda millal arestib kohtutäitur ka ettevõtte konto ? Minu ettevõtel on juba viimased 3 aastat üks klient ( seda näitab ka väljavõte) summas 350.- euri kuus, see kogu meie ettevõtte käive?

Ette tänades !

Re: Tere, ma väga palun kiiresti juristi abi !

22 Dets 2016, 20:33

Teie kirjast võib järeldada, et kohtutäitur nõudis Teilt andmeid seoses läbi viidava täitemenetlusega. Nõutavad andmed võisid olla seotud andmetega Teie firma kohta ja kui Te jätsite andmed esitamata või olete alusetult keeldunud arestimisakti täitmisest, siis on kohtutäituril õigus määrata sunniraha. Täitemenetluse seadustiku § 26 lg 1 kohaselt on kohtutäituril õigus nõuda võlgnikult täitemenetluseks vajalikku suulist ja kirjalikku teavet ning täitemenetluseks vajaliku dokumendi või muu eseme ettenäitamist. Kohtutäituril on täitemenetluses õigus isikult nõuda isikut tõendava dokumendi esitamist ning isikul on kohustus vastav dokument kohtutäiturile esitada. Osaühingu osa on vara ja võlgade katteks on kohtutäituril õigus müüa Teie osaühingu osa. Sunniraha rakendamise hoiatuses märgitakse ettenähtud sunniraha summana. Esmakordsel määramisel ei ole sunniraha väiksem kui 192 eurot ega suurem kui 767 eurot, korduval sunniraha määramisel ei ole sunniraha suurem kui 1917 eurot. Sunniraha on lubatud rakendada, kui adressaadile on tehtud teatavaks otsus, mis kehtib, ning seda ei ole hoiatuses märgitud tähtaja jooksul täidetud. Püüdke koostööd teha kohtutäituriga või võtke ühendust sissenõudjaga, et saavutada kokkulepe.


Vastas Vambola Olli.

Re: Tere, ma väga palun kiiresti juristi abi !

23 Dets 2016, 13:03

Tere,
ma tänan vastuse eest !
Antud olukorras kohtutäitur edastas digitaalselt allkirjastatud akti, võlgniku töötasu arestimiseks ning Lisas otsuse kohustuse täitmiseks ja sunniraha hoiatuse minu ettevõttele .Ei mingeid selgitusi ega mõttevahetusi ettevõtte seisukorra ja varade kohta kohtutäitur ei palunud .
Samuti andsin kohtutäiturile teada, ettevõtte tegevus ajutiselt peatatud, minu tööleping samuti peatatud juba enne seda, kui kohtutäituri omapoolsed paberid meili teel edastas.
Mida peaksin tegema, ettevõtte tegevus peatatud , minu tööleping samuti ,raha ettevõtte arvel pole..kas kohtutäitur arestib nüüd ettevõtte arved pankades ja üles jääb kohtutäiturile nõue sunniraha nõude alusel ? Sellisel juhul midagi kunagi paremaks ei lähegi?
Ette tänades ja vabandades,et selliste küsimustega enne rahulikku jõuluaega tülitan .

Re: Tere, ma väga palun kiiresti juristi abi !

27 Dets 2016, 09:58

Tere,
suured tänud kiirete vastuste eest!
Täpsustaksin :kohtutäitur ei ole andmeid palunud ettevõtte kohta.Esitama pidin oma vara nimekirja ehk varade ja kohustuste loetelu ,selle ma ka tegin. Ettevõtte sunniraha hoiatus määrati juba varem. Kahjuks ei ole mul praegu raha, et maksta oma eraisiku arvelt ,samuti ettevõttel puuduad vahendid. Millal hakkab kohtutäitur ettevõtte osa müüma, kas see toimub samuti kiirkorras? Saan aru maksimaalne summa mida sunnirahana sisse nõuda saab on 1917 euri ,kuidas kohtutäitur hakkab ettvõtte osa müüma,saadetakse sellekohane teade välja või kuidas?
Ette tänades!

Re: Tere, ma väga palun kiiresti juristi abi !

27 Dets 2016, 22:37

Kui tegemist on Teie isikliku võlaga, siis kohtutäitur ei oma õigust pöörata sissenõuet osaühingu varadele. Püüdke siiski suhelda kohtutäituriga ja pöörduge isiklikult tema vastuvõtule, et saada asjas selgust. Millised on kohtutäituri edasised sammud, ei ole võimalik vastajal teada. Kui Te olete maksejõuetu ja ka osaühing on maksejõuetu ning varatu, siis ei ole võimalik kohtutäituril midagi kinni pidada. Kohtutäitur täidab varasemat kohtulahendit ja võla sissenõudmist taotleb võlausaldaja. Kui osaühing on maksejõuetu, siis tuleks Teil esitada kohtule avaldus osaühingu pankroti välja kuulutamiseks. Võimalik on esitada avaldus ka füüsilise isiku pankroti välja kuulutamiseks, millele järgneb võlgadest vabastamise menetlus. Kui Te asute tööle ja saate töötasu, siis vastavalt täitemenetluse seadustiku §-le 132 lg 1 ei arestita sissetulekut, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Kuna Te kasvatate last, siis suureneb mittearestitav summa iga ülalpeetava kohta ühe kolmandiku võrra palga alammäärast kuus.


Vastas Vambola Olli.

Re: Tere, ma väga palun kiiresti juristi abi !

28 Dets 2016, 10:28

Tere,
ma tänan Teid vastuste eest, sellest oli suur abi !

Re: Tere, ma väga palun kiiresti juristi abi !

28 Dets 2016, 18:12

Sunniraha hoiatus ei tähenda, et Teie osaühingule kohaldatakse sunniraha. Kui sunniraha kohaldamiseks alust ei ole, Te olete kohtutäiturile vajalikud andmed esitanud, siis puudub vajadus sunniraha kohaldamiseks. Teile kuuluvaks varaks on muuhulgas ka osaühingu osa, mida kohtutäitur võib vajadusel panna müüki. Teade Teile kuuluva osa müügi kohta avaldatakse Riigi Teatajas. Millised on kohtutäituri edasised sammud läbi viidavas täitemenetluses, otsustab kohtutäitur. Te peaksite ikkagi püüdma suhelda täitemenetlust läbi viiva kohtutäituriga. Teie küsimustele vastaja ei saa asuda kohtutäituri asemele. Kohtutäitur juhindub oma tegevuses täitemenetluse seadustikust ning seadusest juhindudes valib, kuidas läbi viia täitemenetlust. Kui Te leiate, et kohtutäitur on toiminud ebaseaduslikult, siis esmalt tuleb kohtutäituri tegevuse peale esitada kaebus kohtutäiturile endale ning seejärel on Teil õigus kohtutäituri otsustus vaidlustada kohtus.


Vastas Vambola Olli.

Vasta