Elatise võlgnevus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatise võlgnevus

20 Juun 2011, 13:08

Tere

Olen olnud töötu aasta aega. 6 kuud on olnud elatis esimesele lapsele maksmata. Saan 4 kuud töötuhüvitist. Sel kuul arestis kohtutäitur töötukindlustushüvitise summas 95,87 eurot enne pangakontole laekumist ja pärast pangakontole laekumist (Swedbank) võttis kohtutäitur veel nii palju, et jättis alles mittearestitava miinimumi. Pärast avastasin, et kohtutäitur oli arestinud ka minu Sampopanga ja SEB arve 95,87 euro ulatuses, kokku 191,74 eurot. Mul kasvab peres 2-kuune tütar ja tema lapseraha tuleb SEB arvele, mis samuti arestiti kohtutäituri poolt.

Olen kuulnud ühe kohtutäituri käest, et töötukassa toetused on sissetulek, millele ei saa pöörata sissenõuet, aga seaduses ei ole eraldi välja toodud, et töötuhüvitis oleks sissetulek, millele ei saa pöörata sissenõuet. Palun öelge, kas kohtutäitur saab arestida töötukassa poolt makstavat töötuhüvitist?

Kui mul tuleb lapseraha SEB kontole, kas kohtutäituril on õigus arestida konto kuhu kantakse iga kuu pensioniameti poolt lapserahad? Mida ma tegema peaks, et kohtutäitur vabastaks konto?

Kohtutäitur jättis minu Swedbanga kontole mittearestitava miinimumi Kas tal on õigus veel arestida 191,74 eurot teistelt pangaarvetelt, siis jääb ju mul raha alla mittearestitava miinimumi?

Kas vaatamata sellele, et kodus kasvab 2-kuune laps, on õigus jätta minule ikkagi ainult miinimumpalk?

Re: Elatise võlgnevus

26 Juun 2011, 15:50

Vastavalt alates 24.03.2011 kehtima hakanud täitemenetluse seaduse §-131 muudatusele ei kuulu arestimisele Eesti Töötukassa kaudu makstud töötutoetus, stipendium, sõidu- ja majutustoetus ning toetus ettevõtluse alustamiseks. Juhul, kui Töötukassa kannab töötutoetuse Teie arvelduskontole, on Teil võimalik taotleda selle aresti alt vabastamist. Lasteraha on riiklik peretoetus, seega samuti ei kuulu arestimisele. Seadus ei luba kohtutäituril arestida võlgniku sissetulekuid, mis on märgitud TMS §-s 131, mille näol on tegemist riigi või kohaliku omavalitsuste poolt makstavate toetustega või hüvitistega. Juhul, kui need summad laekuvad võlgniku arvelduskontole, peab kohtutäitur need aresti alt vabastama võlgniku poolt esitatud vastava avalduse alusel. Teie poolt küsimuses mainitud miinimumpalga ulatuses mittearestitav summa jäetakse vabaks üksnes töötasuga sarnase sissetuleku saamise korral. Kui Teil puudub regulaarne sissetulek kas töötasu, pensioni vms näol, ei ole kohtutäitur kohustatud Teie arvelduskontol suuremal määral mittearestitavat osa vabaks jätma. Seega, kui Te ei tööta ega saa pensioni, on Teil õigus taotleda mittearestitava miinimumi kohaldamist arvelduskontol üksnes TMS §-s 131 märgitud toetuste ja hüvitiste summade ulatuses. Kohtutäituril on õigus arestida võlgniku kõik arvelduskontod kõikides Eesti krediidiasutustes, tagades mittearestitava sissetuleku võlgniku kontol isegi juhul, kui see laekub erinevatesse pankadesse.


Vastas Oksana Kutšmei
5.12.11

Vasta