Elatisnõude menetluskulud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatisnõude menetluskulud

13 Mär 2017, 22:42

KUI TEGEMIST ON ELATISRAHA NÕUDEGA. KUID SEE VÖETAKSE KAHEKSA PÄEVA JOOKSUL TÄIES ULATUSES TAGASI.
KAS KOHTUTÄITURIL ON ÕIGUS VÕTTA ALUSTUSTASUKS MIINIMUM ELATISRAHA+KÄIBEMAKS JA PÖHITASUKS POOLE VÕLGNEVUSE 12,25% KUIGI LÄBI KOHTUTÄITURI EI NÕUTUD SISSE ÜHTEGI EUROT? KAS KOHTUTÄITURI PETTUSE TÕTTU SAAB TÄHTAEGU ENNISTADA?

Re: Elatisnõude menetluskulud

13 Mär 2017, 22:43

Kahjuks, ei selgu küsimusest kelle (sissenõudja või võlgniku) käest nõuab kohtutäitur tasu.

Kui sissenõudja esitab täitemenetluse lõpetamise avalduse (võtab täitmisavalduse tagasi) vaid 8 päeva pärast selle täitmise esitamist, siis üldjuhul ei saa kohtutäituril põhitasu nõumise õigust veel tekida.

Kui sissenõudja taotleb täitemenetluse lõpetamist enne nõude täielikku sissenõudmist kohtutäituri poolt on põhitasu nõudmise eelduseks, et kohtutäitur nõude sissenõudmiseks on teinud täitetoiminguid (st vähemalt kaks täitetoimingud).
Täitedokumendi vabatahtliku täitmise tähtaja jooksul üldjuhul kohtutäitur toiminguid ei tee, mistõttu ei muutu sissenõutavaks ka kohtutäituri põhitasu.

Alustamise tasu muutub sissenõutavaks täitemenetluse alustamisega ja seda on kohtutäituril õigus nõuda ka siis, kui sissenõudja esitab avalduse täitemenetluse lõpetamiseks 8 päeva pärast täitemenetluse alustamist.

Täitemenetluse seadustiku § 217 lg 2 kohaselt kaebuse esitamise tähtaega saab kohtutäitur ennistada tsiviilkohtumenetluse seadustikus sätestatud korras. Tsiviilkohtumenetluse seadustiku (TsMS) § 67 lg 1 järgi kui menetlusosaline lasi mööda seaduses sätestatud menetlustähtaja, ennistab kohus tähtaja menetlusosalise avalduse alusel, kui menetlusosaline ei saanud tähtaega järgida mõjuval põhjusel ja tähtaja möödalaskmine ei võimalda enam menetlustoimingut teha või põhjustab talle muu negatiivse tagajärje. TsMS § 67 lg 2 kohaselt tähtaja ennistamist võib taotleda 14 päeva jooksul, alates päevast, millal käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud takistus ära langes, aga mitte hiljem kui kuue kuu jooksul, alates möödalastud tähtaja lõppemisest.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta