Oksjonil osalemine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Oksjonil osalemine

13 Mär 2017, 22:45

Oksjonikeskusel müüakse krunt. Omanik on firma ja sissenõudja on ka firma. Mina sooviksin krunti osta, aga tahaksin kuidagi kindlustada ennast, et raha mitte kaotada.
Mida mina kardan?
1. Seaduse jargi (nii nagu mina sain aru) oksjoni võitmisel pean 15 päeva jooksul tegema üleksanne kohtutäituri kontole. Samal ajal kohtutäitur 10 päeva jooksul peab sissenõudjale ka ülekanne tegema. Eelmisel omanikul on õigus 30 päeva jooksul pöörduda kohtusse, et tõestada, et see oli tühine arest näiteks.

TMS § 98. Enampakkumise õiguslikud tagajärjed. (2) Omandit ei teki, kui arestimine on tühine või kui on rikutud enampakkumise olulisi tingimusi ja kohus on tunnistanud enampakkumise kehtetuks. See kehtib sõltumata sellest, kas enampakkumisel asja ostnud isik teadis eelnimetatud asjaoludest. (4) Kui omandaja on tasunud enampakkumise hinna ning käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud põhjustel omandit ei tekkinud, võib ta esitada sissenõudja vastu alusetust rikastumisest tuleneva nõude. See ei välista õigusvastaselt tekitatud kahju hüvitamise nõudeid.

Risk on selles, et krunt tagastatakse eelmisele omanikule, aga sissenõudja mingi põhjusel ei tagasta mulle raha (raha pole juba või pankrot nt).
Kas oleks võimalik kuidagi ennast selles olukorras kaitsta?

Kas TMS § 98 kehtib, kui kohe pärast oksjoni võitu ja krundi registreerimist enda nimele tehakse veel üks omaniku vahetus? Kas uuel omanikul on võimalik krundi ära võtta?

Kuidas on võimalik teada saada, kas sellele krundile ei ole tehtud rendilepingut. Kui nt krunt on antud rendile 100 aastaks, siis mina olen omanik, aga teha mitte midagi ei saa....

Re: Oksjonil osalemine

13 Mär 2017, 22:47

Tõepoolest kohtutäituri enampakkumisel vara ostmine on mõnevõrra riskantsem võrreldes tavalise nö vaba müügiga. Siiski ei ole enampakkumise kehtetuks tunnistamise võimalus nende riskide hulgas, millega esmajärjekorras peaks ostja arvestama. Pigem tasub kohtutäituri enampakkumiste korral arvestada võimalike asja puuduste esinemise riskidega, samuti võimalike valduse kättesaamise probleemidega. Enampakkumisi tunnistatakse kehtetuks väga harva.

Juhul, kui Te siiski peate enampakkumise kehtetuks tunnistamise riski enda jaoks oluliseks, tasub ehk ostu kavatsust loobuda, sest enampakkumise kehtetuks tunnistamise hagi esitamise võimalust ei saa kunagi välistada. Edasimüümise võimalus ei tee asja oluliselt paremaks, sest kunagi ei saa kindel olla selles, mis hetkel võimalik hagi esitatakse ehk Te ei saa põhimõtteliselt arvestada sellega, et jõuate järgmist müügitehingut ära vormistada.

Seda, et vara ei ole üüri- või rendilepinguga koormatud, ei saa samuti kuidagi tagada.

Üldjuhul saab aga riskid minimiseerida suheldes vara omanikuga. Kui omanik otsesõnu ütleb, et esitab kõikvõimalikud hagisid ja tal on krundi iga ruutmeetri kohta eraldi üürileping tehtud, siis tasub ehk otsida mõni muu vara, kus soetamisega seotud riskid on madalamad.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta