Nõuded viivisekohta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Nõuded viivisekohta

10 Apr 2017, 11:25

Tervist,

Aastal 2013 sõlmisin lepingu Isepankur OÜ'ga 2000 euro suuruse laenu saamiseks 5 aastaks, kuumaksega ~70 eurot/kuus. Natuke peale laenu saamist tekkisid probleemid tagasimaksetega. Ning 2014 suvel jõudis asi e-vahekohtusse. Vahekohus otsustas:
Vahekohtu otsuse resolutsioon
1. Rahuldada hagi.
2. Välja mõista xxx’lt IsePankur AS kasuks põhinõude võlgnevus summas
1952,31 €.
3. Välja mõista xxx’lt IsePankur AS kasuks intressi võlgnevus summas 219,76 €.
4. Välja mõista xxx’lt IsePankur AS kasuks viivis alates 10.01.2014 määras 0,20%
tähtajaks tasumata põhinõudest iga täitmisega viivitatud päeva eest kuni kohustuse
kohase täitmiseni, kuid kokku mitte rohkem kui käesoleva otsusega välja mõistetud
põhinõude summa.
5. Välja mõista kostjalt xxx hageja IsePankur AS kasuks menetluskuluna
vahekohtu tasu summas 60 €.

Peale vahekohtu otsuse kätte saamist sain ühendust mulle määratud kohtutäituriga. Sõlmisime kokkuleppe mille kuumakse oli 80 eurot kuus. Vahepeal tekkisid makseraskused ja 2015 aasta kevadel arestiti konto. Saavutasime kokkuleppe konto avamiseks ja igakuiste tagasimaksete jätkamiseks, kus minu kanda jäi 70€+kohtutäituri tasud. Võlgnevus koos täituritasuga oli siis juba 2600€.

Tänasepäeva seisuga on tasutud põhivõlgnevus ja sain täiturilt uue kirja:

Teatan Teile, et täiteasjas nr x/x/x võlgnevus ISEPANKUR OÜ-le on nõudele lisandunud viivised summas 1952.31 €.

Ehk ma olen tagasi seal kus ma olin 3 aastat tagasi. Ma saan aru nende nõude alust mis tuleneb vahekohtu otsusest. Kuid kas sel puhul ei ole mingit juriidilist alust mul seda viivst vähendada või tühistada? Juhin tähelepanu, et tegelik laenu tagasimakse tähtaeg oli 2018 sügis.


Lugupidamisega

Re: Nõuded viivisekohta

18 Apr 2017, 15:04

Tere,

VÕS par. 113 lg. 8 kohaselt viivise maksmiseks kohustatud isik võib nõuda selle vähendamist vastavalt käesoleva seaduse par.-s 162 sätestatule. Sellise nõude esitamiseks on Teil vaja pöörduda kohtusse.
VÕS par. 101 lg. 1 p. 1 sätestab, et kui võlgnik on kohustust rikkunud, siis võlausaldajal on õigus nõuda kohustuse täitmist ehk siis kuigi lepingu kohaselt oli tähtaeg 2018. a. sügis, siis lepingu rikkumise tõttu muutus kohustus täidetavaks.

Vastas Lia Niitaru

Vasta