Elatise kinnipidamine töötasust mitme elatisnõude puhul

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatise kinnipidamine töötasust mitme elatisnõude puhul

28 Juul 2017, 11:52

Tere!
Elatis lapsele on välja mõistetud 2009 aasta miinimumi järgi, seega 139,01 eurot. Lapse isa elatist maksma ei asunud, ametlikult tööle ei läinud, varjas oma vara. Nüüd, peale mitmeid sanktsioone tema suhtes, on ta lõpuks ametlikult tööle asunud ja kohtutäitur asus ta töötasust elatisvõlga sisse nõudma. Võlgnikul on uue elukaaslasega ka laps. Kuna mingil hetkel elatise ülekantav summa märgatavalt vähenes, võib järeldada, et võlgniku elukaaslane on ka sisse andnud elatishagi kokkuleppel võlgnikuga.
Eeldan, et teisele lapsele on elatist nõutud vähemalt kehtiv miinimum. Kuidas toimub nüüd võlgniku töötasust elatise kinnipidamine? Kas mõlemad lapsed saavad võrdselt ( võlg minu lapsele on umbes 10 tuhat) või siis saab teine laps oma 235 eurot ja minu laps selle , mis üle jääb? Kohtutäiturilt info saamine on vaevaline - ta lihtsalt ei vaevu vastama, Lubas uurida, kas teisele lapsele on elatis välja mõistetud, kas tööandja peab korrektselt mu lapsele mõeldud elatist kinni jne. Ootan vastuseid juba mitu kuud.
Esitasin kevadel ka kohtusse hagi elatise suurendamiseks miinimumini. Kui teisele lapsele on välja mõistetud juba miinimum, kas võin siis eeldada, et ka minu lapsele määratakse sama summa? Võlgniku teise lapse ema käib tööl, mina aga olen töövõimetuspensionil ja keskmise puudega.

Re: Elatise kinnipidamine töötasust mitme elatisnõude puhul

03 Aug 2017, 08:44

Tere,

Kui rahalise nõude on arestinud mitu kohtutäiturit mitme sissenõudja kasuks, maksab võlgniku suhtes kohustatud kolmas isik, sealhulgas krediidiasutus, raha kohtutäituritele arestimisaktide saabumise järjekorras. Sõltumata saabumise hetkest loetakse lapse elatisnõude alusel koostatud arestimisakt esimesena saabunuks.
Kui nõudest laekunud rahast ei piisa kõigi sissenõuete rahuldamiseks, jaotab kohtutäitur raha mitme lapse elatisnõude korral võrdeliselt nõuete summadega.
Kohus teeb otsuse, sealhulgas ka elatise suurendamise kohta, kõiki asjaolusid kogumis hinnates oma siseveendumuse kohaselt. Lapse elatise nõudes lähtub ta otsuse tegemisel eelkõige lapse vajadustest võttes arvesse ka kohustatud isiku võimalusi. Seejuures võib ta arvestada ka teiste ülalpeetavate vajadusi. Üldpõhimõte on, et vanem peab kohtlema oma lapsi võrdselt ja tagama neile endaga sarnase elatustaseme. Ühele lapsele miinumumsummas väljamõistetud elatis ei taga iseenesest teisele lapsele elatise väljamõistmist samas summas. Kohus võtab otsust tehes arvesse kõiki asjaolusid.

Vastas
Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo jurist

Vasta