Kas FIE -l on õigus taotleda igakuist elatusmiinimumi

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas FIE -l on õigus taotleda igakuist elatusmiinimumi

02 Sept 2017, 07:21

Tere,

olen olukorras,kus mu pangakontod on kohtutäituri poolt arestitud ning ma enam ei käi palgatööl. Samas näen oma olukorrast pääseteed tegutsedes FIE- na.(FIE-na arvel olen olnud ligi 2 aastat) . Kui palgatööl käies jättis kohtutätur igakuise elatusmiinimumi arvele ,siis FIE-na mitte. Siit minu mure, kuidas mul on võimalik FIE-na maksta sotsiaalmaksu,tulumaksu jm. Kuidas on FIE-l võimalus ellu jääda ja oma olukorda stabiliseerima hakata.

Lugupidamisega....

Re: Kas FIE -l on õigus taotleda igakuist elatusmiinimumi

10 Sept 2017, 09:00

Tere,

Teie kirjeldatud olukorras võiks olla lahenduseks FIE erikonto avamine pangas. Erikontoks on ettevõtja poolt avatud tavaline arvelduskonto, mille ta võtab kasutusse oma ettevõtluse erikonto tarbeks ning mille kasutamine ja maksustamine on reguleeritud tulumaksuseaduse § 36 lg-tega 7, 7 ülanumbriga 1 ja 8. Eraldi erikonto avamisest Maksu- ja Tolliametit teavitama ei pea, erikonto olemasolust annab FIE teada tuludeklaratsiooni vormi E tabeli 2 täitmisega. Küll aga tuleb Teil kohtutäiturile teada anda, et tegemist on FIE erikontoga. Kuna Täitemenetluse seadustiku järgi ei loeta sissetuleku arestimisel sissetuleku hulka makse ega kohustusliku kogumispensioni, ravikindlustuse ning töötuskindlustuse makseid, tuleb kohtutäiturit sellest teavitada ja leppida kokku, arestimisele kuuluv osa.
Sissetuleku mittearestitavat osa arvestab kohtutäitur ka FIE-na tegutsemise puhul.Kontole kantava sissetuleku arestimise korral märgib kohtutäitur arestimisaktis, et arestimisele ei kuulu igakuiselt summa, mis vastab ühe kuupalga alammäärale, ning märgib talle teadaolevate andmete põhjal võlgniku ülalpeetavate kohta arestimisele mittekuuluva summa. Kohtutäitur tühistab võlgniku avalduse alusel kolme tööpäeva jooksul konto arestimise ulatuses, mis tagab võlgnikule arestimisele mittekuuluva sissetuleku (täitemenetluse seadustiku §-des 131 ja 132 sätestatud piirangud).

Igal juhul soovitan täitemenetlust läbi viiva kohtutäituriga suhelda.

Vastas

Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo jurist

Vasta