SISSETULEKU ARESTIMINE

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

SISSETULEKU ARESTIMINE

19 Okt 2017, 13:03

Tere,

mul on kolm ülalpeetavat, ehk mittearestitav minimum on 940 eur. Kohtutäitur arvestas, et ma saan kätte palka 440 eur ja üle selle kuulub arestimisele, kuna saan kokku peretoetust 500 eurot.
Lisan selle, kuidas mina aru saanud:
1) Täitemenetluse seadustiku § 132 lg 2 tulenevalt palun täiendavalt mitte arestida 3/3 EV Valitsuse kehtestatud miinimumpalka, kuna minul kui võlgnikul on 3 alaealist ülalpeetavat. Et minu mittearestitav peaks olema 940 €. 2) Täitemenetluse seadustikus on sätestatud: § 131. Sissetulek, millele ei saa pöörata sissenõuet - Riiklik peretoetus on eraldi seisev osa, ega arvestata elatusminimumi hulka. KAS SIIS NII ON ÕIGE ?
Kohtutäitur väidab, et peretoetus on ka sissetulek, mis on mulle kätte saadav, aga mis läheb üle palga kuulub arestimisele. Ehk 1,juulist 2017 on meie peretoetus 3 lapsega 200+300=500 eurot. Ja palgast saan kätte 440 eurot ja üle selle kuulub arestimisele.
Vajan abi ja selgitust.

Re: SISSETULEKU ARESTIMINE

29 Okt 2017, 08:19

Tere,

Et kohtutäitur saaks arvestada sissetuleku mittearestitavat osa ning ka arestimisele mittekuuluvat sissetulekut, tuleb mõlema kohta teha täiturile avaldus. Kui täitmisel ei ole elatise nõue lapsele, peab kohtutäitur seda arvesse võtma.
Sissetuleku osa, mis ületab mittearestitavat määra Teie sissetulekust, ei arestita ka täies ulatuses, vaid lähtutakse Täitemenetluse seadustiku § 132 lg 3, mille kohaselt mittearestitavat summat ületavast sissetuleku osast võib kuni viiele palga alammäära suurusele summale vastavast osast arestida kaks kolmandikku, seda ületavast sissetulekust kogu sissetuleku, tingimusel, et arestitav summa ei ületa kahte kolmandikku kogu sissetulekust.
Seega tuleb igal juhul esmalt teha kohtutäiturile vastavad taotlused. Ilma taotlusi esitamata ei saa kohtutäitur teda kui suur on Teie peretoetus ning mitu ülalpeetavat Teil on, ega saa neid asjaolusid arvesse võtta.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta