Arestitud Swedbank konto piiratud teenused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Arestitud Swedbank konto piiratud teenused

21 Mär 2019, 18:55

Tere!

Olen hiljuti saanud sissetuleku (töötasu) arestimise akti, mille aluseks on maksetähtaja ületanud menetluskulud. Olen igati päri, et nõue tuleb tasuda, ning seda ma ka teen. Igakuiselt lastes võtta kõik, mis ületab minu kontole kantava sissetuleku aresti alt vabastamiseks esitatud avalduse alusel tagatud ühekordse miinimumpalga, saab võlgnevus mõne kuuga tasutud.

Iseenesest on kõik justkui hästi - mõistlikus ulatuses on võimalik omal töötasu kasutada ning seejuures saab ka võlgnevusega ühele poole. Kahjuks aga on arestitud pangakontol ka teatud piirangud. Nimelt pank seab arestitud kontole kasutuspiirangud, mille tagajärjel saab arestimisele mittekuuluvat summat kasutada üksnes pangakontoris või sularahaautomaadist deebetkaardiga.

Kuna TMS § 115-st ma lisanduvaid piiranguid välja ei loe, siis eeldan, et teenuste piiramine tulenebki puhtalt panga enda reeglistikust, mille alusel rakendatakse arestitud kontodele säärased ebamugavad piirangud. Olen selle asjus esitanud päringu ka panka, millega nagu seni näha on olnud, läheb ikka aega. Ehk oskab keegi viidata Swedbank-i arestitud kontosid käsitlevale alusele?

Kas on ehk ettepanekuid, kuidas saaksin siiski võlgnevuse lõpliku tasumiseni endiselt internetipangas ülekandeid sooritada või pangakaardiga makseterminalides tehingute eest tasuda? Viimane pole muidugi midagi ülimalt ebameeldivat, kuna häda korral saab ka kasvõi teenustasu eest teise panga automaadist sularaha välja võtta. Küll aga on teinekord raske leida tiheda graafikuga töö-, kooli- ja eraelu kõrvalt aega pangakontorisse minekuks arvestades, et töö ning pangakontorite avatud olemise ajad kattuvad.

Kas on ehk siinkohal võimalust ajatada võlgnevus, koostada maksegraafik ning seeläbi vabaneda konto arestist?

Ootan vastuses soovitusi, kuidas toimida edasi, et saaksin taas kasvõi internetipangas arveidki tasuda.

Lugupidamisega

Re: Arestitud Swedbank konto piiratud teenused

26 Mär 2019, 18:22

Tere,

Sellised piirangute puhul on tegemist pankade sisereeglistikuga. Kohtutäitur jätab arestivaba summa, ent selle arestivaba summa kasutamise viis võlgnikule on pankade sisereeglites reguleeritud.
Arestist on võimalik tõepoolest vabaneda võlgnevust ajatades ja maksegraafikut koostades, ent seejuures tuleb silmas pidada, et kohtutäituril ei ole ilma sissenõudja nõusolekuta õigust seda teha. Sõltuvalt sissenõudjast võib see osutuda aga väga keeruliseks. Ka peaks sissenõudja sel juhul nõustuma täitemenetluse peatamiseks avaldust tegema.
Täitemenetluse seadustik § 46 kohaselt võib kohtutäitur teatud tingimustel, muuhulgas sissenõudja avalduse alusel, täitemenetluse peatada. Sellle tagajärjed tulenevad TMS § 47, muuhulgas edastab kohtutäitur Täitemenetluse peatamise korral täitemenetluse peatamise otsuse viivitamata kolmandale isikule, kes täidab võlgniku vara suhtes kohtutäituri arestimisakti. Täitemenetluse peatamise ajaks peatub arestimisakti alusel nõude täitmine.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta