Euroopa Inimõiguste kohus 2

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Euroopa Inimõiguste kohus 2

17 Dets 2019, 15:01

Veefirma tegi kaevetöid 2015, kuid unustas osa tööd tegematta . Tegematta töö tegi ära 2016 veebruaris . Kokkulepitud hind oli veefirmale makstud. Veefirma ei väljastanud tehtud tööde kohta tööde üleandmise-vastuvõtmise akte 2016 ja hakkas nõudma unustatud töö kohalesõidutasuks 120 eurot . 2017 ei väljastanud akte . 2018 tuli teha hagi kohtusse nõudmaks veefirmalt akte. Kohtunik tegi määruse - veefirma peab esitama aktid kohtule. Veefirma ei esitanud akte kohtule , vastates , et aktid ei ole koostatud. Kostja ei võtnud hageja kompromisslepingut vastu , vaid esitas vastu kompromisslepingu nõudes 120 eurot kohalesõidutasu , et alles siis väljastab hagejale tööde vastuvõtmise-üleandmise aktid. Kohtunik ei andnud hagejale RiigiÕigusAbi advokaati . Siis kohtunik vahetus. Vana kohtunik läks pensionile. Uus kohtunik andis hagejale halba nõu - võtta hagi tagasi , sest seadust ei ole tööde üleandmise- vastuvõtmise aktide nõudmiseks kostjalt . Hageja võttis hagi tagasi , sest kohtunik tegi justkui selgeks , et seadust ei ole aktide väljanõudmiseks kostjalt . Kohtunik tegi määruse nõuda hagejalt riigilõivu 300 eurot , kostja menetluskulud 621 eurot . Hageja jäi ilma põhiseaduslikust põhiõigusest riigikaitsele ehk RiigiÕigusAbi advokaadile . Hiljem selgus veebijuristi abiga , et hageja oleks võinud teha taotluse kohtule tõendite kogumiseks . Kohus oleks pidanud ise hankima aktid kostjalt ja need edastama hagejale. Kas nüüd saaks teha kaebuse Euroopa Inimõiguste kohtule kui inimõiguste rikkumise kohta . Inimõigus oli saada RiigiÕigusAbi advokaati asja lahendama. Inimõigus oli saada põhiseaduse järgi riigi kaitset.

Re: Euroopa Inimõiguste kohus 2

27 Dets 2019, 15:55

Tere

Tsiviilprotsessis tuleb pooltel tõendada asjaolusid, millele nad nõudes või sellele vastuväidet esitades tuginevad. Kui tõendeid ei ole võimalik endal hankida on võimalik tehe kohtule taotlus tõendite kogumiseks. Kohus omal algatusel hagimenetluses tõendeid ei kogu ja teeb otsuse arvestades poolte esitatut. Seega ei näe vastaja ei põhjust ega võimalust kohtule tõendite kogumata jätmist ette heita.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta