Inkassonõue

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Inkassonõue

23 Jaan 2020, 19:29

Tere! 2016 tekkis võlgnevus inkasso ees. Viimane kiri esimeselt inkassofilmalt tuli 09.2016, siis oli võlgnevuse jääk koos intresidega 1296 eurot. Edasi läks võlgnevus üle teisele inkassofirmale ja nende juures tõusis põhivõlgnevus 1800 euroni. Sõlmisin nendega maksekokkuleppe ja asusin tasuma. 05.2019 suhtlesin inkassoga sest mulle tundus, et võlgnevus ei vähene eriti. Inkassolt sain järgneva vastuse;

Graafiku koostamiseks ja viiviste peatamiseks nii suure nõude puhul
peaks igakuine makse olema 150.-EUR.

Siis koostan graafiku ja kui maksed vastavalt graafikule, siis niisuguseks see summa jääbki
ja iga maksega, mis on laekunud, väheneb nõude jääk.

Hetkel ei ole meil graafikut - on tasumise kokkulepe - ja jooksev viivis.

Võlgnevus oli 05.2019 järgnev;
Põhisumma: 1867,35 EUR (makstud 640.-EUR); jääk 1227,35 EUR
Viivis tänase seisuga: 1339,36 EUR
Lepingujärgne intress: 243,15 EUR
Kahjuhüvitis (inkassokulu) 50.-EUR
KOKKU tänase seisuga: 2859,86 EUR

Tänaseks olen tasunud tollasest 2859st eurost veel 600 eurot, kuid võlgnevus on ikkagi 2635 eurot.
Kas tõesti saab inkassofirma mulle õelda, et kui ma 150euro kuus ei maksa, siis jookseb viivis edasi ja põhimõtteliselt jäängi seda võlgnevust tasuma?

Re: Inkassonõue

29 Jaan 2020, 12:52

Tere,

Teie küsimusest võib järeldada, et inkassoettevõte on nõuet üle võttes liitnud põhinõudele ka mingeid muid nõudeid ning seeläbi põhinõuet suurendanud. See ei ole aga õiguspärane.
Igasugused kokkulepped võlgnevuse tasumiseks saavad sündida vaid juhul kui mõlemad pooled tingimustega nõustuvad, kokkuleppel. Võlaõigusseaduse kohaselt, kui võlgnik on kohustust rikkunud on võlausaldajal õigus rahalise kohustuse täitmisega viivitamise korral nõuda viivist arvates kohustuse sissenõutavaks muutumisest kuni kohase täitmiseni. Seejuures tuleb aga silmas pidada, et kui viivise määra ei ole ette nähtud nõude aluseks oleva lepinguga, on sellel seadusest tulenevad piirangud.
Juristi soovitusi inkassofirmaga suhtlemiseks saab lugeda veebilehelt
https://v1.juristaitab.ee/et/uudised/ku ... si-kaitsta
Kui aga oma oskustest ja teadmistest napib, soovitan registreeruda individuaalsele õigusnõustamisele veebilehel www.juristaitab.ee, et koostöös juristiga nõude sisu ja selle õiguspärasust mõista ning vajadusel ka juristi vahendusel inkassoettevõttega suhelda.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
HUGO OÜ jurist

Vasta