Täitementlus - võla tasumise lepe

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Täitementlus - võla tasumise lepe

09 Nov 2011, 15:51

Kui sõlmida võla tasumiseks kokkulepe - sissenõudja on summaga nõus, siis mis saab arestitud pangakontodest ja töötasu arestimisest töökohal? Kas on täitemenetluse seaduses punkt, mis käsib need täituril "lõpetada"/peatada peale kokkuleppe sõlmimist või võib võib sissenõudja endiselt edasi nõuda, et täitur hoiaks mu arveid ja töötasu aresti all samal ajal kui ma peaksin vabataliku kokkulepet täitma?

Lihtsalt mu pisike loogika ütleb, et kui sõlmid sissenõudjaga kokkuleppe, siis lõpetatakse kontode ja töötasu arestimine töökohal ära. Kuidas muidu ma saangi vabatahtlikult kokkulepet täita?

Mida ma saaksin enda kaitseks antud situatsioonis ette võtta?

Tänud!

Re: Täitementlus - võla tasumise lepe

10 Nov 2011, 17:18

Automaatselt see ei käi. Täitemenetluse seadustiku § 46 lg 1 p1 alusel on võimalik täitemenetlus peatada, kui sissenõudja (võlausaldaja) täiturile sellekohase avalduse teeb. Peale avalduse esitamist rakenduvad § 47sätted.
§ 47. Täitemenetluse peatamise tagajärjed ja täitemenetluse uuendamine(1) Täitemenetluse peatamise korral jäävad tehtud täitetoimingud jõusse.(11) Täitemenetluse peatamise korral edastab kohtutäitur täitemenetluse peatamise otsuse viivitamata kolmandale isikule, kes täidab võlgniku vara suhtes kohtutäituri arestimisakti. Täitemenetluse peatamise ajaks peatub arestimisakti alusel nõude täitmine. Võlgniku varale seatud keelumärked jäävad püsima.(2) Täitemenetlus uuendatakse pärast selle peatamist tinginud asjaolu äralangemist. Täitemenetluse uuendamisel edastab kohtutäitur võlgniku suhtes kohustatud kolmandale isikule vastava teabe, mis on arestimisakti täitmise jätkamise aluseks.
[RT I 2009, 68, 463 - jõust. 01.01.2010] (3) Kohus võib täitemenetluse peatamise määruse asjaolude muutumisel tühistada või seda muuta.Peale avalduse tegemist esitab täitur täitemenetluse peatamise avalduse kolmandatele isikutele ( tööandjale, pangale jms).Samas on peatamise korral võimalus täitemenetlust jätkata juhul, kui võlgnik mingil põhjusel oma kohustusi ei täida. Sama seaduse § 48 lg 1 p1 kohaselt on võimalik võlausaldaja sellekohase avalduse alusel ka täitemenetlus lõpetada.
49. Täitemenetluse lõpetamise tagajärjed(1) Täitemenetluse lõpetamise korral vabastab kohtutäitur vara viivitamata aresti alt ja esitab registripidajale avalduse keelumärke kustutamiseks, välja arvatud hagi tagamise määruse täitmisel. Täitedokument tagastatakse sissenõudjale.(2) Täitemenetluse lõpetamine ei piira sissenõudja õigust pöörduda uuesti kohtutäituri poole, kui täitedokumendist tulenev nõue on tegelikult täitmata. Sissenõudja ei või pöörduda uuesti kohtutäituri poole, kui ta on nõudest kirjalikult loobunud. Seega on Teie võlausaldajal võimalus sellekohase avalduse alusel, kas menetlus peatada või lõpetada.


Vastas Krista Paal

Vasta